„Po politickém rozsudku bojuje o život. Vše zveřejním.“ Petr Pavel dostal dopis

21.10.2024 10:18 | Analýza

Na prezidenta Petra Pavla a na ombudsmana Stanislava Křečka se v otevřeném dopise obrátila Soňa Zikmundová – partnerka šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kapala, kterému společně s bývalým místopředsedou KSČM Josefem Skálou soud uložil osmiměsíční podmíněný trest za popírání válečného zločinu, jehož se měli dopustit v debatě o masakru polských zajatců v Katyni. „Nevinní lidé už nesmí být pronásledováni z politických důvodů!“ píše Zikmundová prezidentu Pavlovi. Sdělila mu, že skutečnosti případu, který vyvrcholil tím, že její partner již třetí měsíc bojuje po těžké mozkové mrtvici o život, „mohou mít nezanedbatelnou souvislost“ i právě s ním.

„Po politickém rozsudku bojuje o život. Vše zveřejním.“ Petr Pavel dostal dopis
Foto: Facebook
Popisek: Petr Pavel vysílá nový pořad s názvem Zeptejte se prezidenta

Anketa

Vede Kateřina Konečná KSČM správným směrem?

2%
hlasovalo: 14582 lidí
Zikmundová v otevřeném dopise pro prezidenta Petra Pavla, který má redakce ParlamentníchListů.cz k dispozici, uvádí, že jej chce informovat o skutečnostech, jejichž důsledky vedly k životní tragédií a mohou být dle ní i „výstrahou pro jiné“.

Prezidentovi popsala, že její partner Vladimír Kapal je dle jejího přesvědčení „pouze v důsledku neodpovědného jednání naší justice a dalších státních orgánů již několik měsíců v bezvědomí na přístrojích poté, co upadl do těžké deprese a mrtvice z jednání státu“. „Je sporné, zda se vůbec někdy vrátí do normálního života, přestože dnes poprvé mírně pohnul hlavou a já znovu získala sílu zase bojovat za něj, spravedlnost a demokracii,“ napsala.

Dle Zikmundové se šéfredaktor Svobodného rádia se zdravotními následky potýká poté, co byl odsouzen na 8 měsíců odnětí svobody s podmíněným odkladem na 18 měsíců kvůli popírání válečného zločinu, jehož se měl dopustit dle soudu v diskusním pořadu o masakru v Katyni v červenci roku 2020.

Uvádí, že Kapal po podpisu Charty 77 nemohl nadále pracovat jako redaktor až do vzniku nezávislého internetového Svobodného rádia, a právě jeho prostřednictvím uspořádal 2. 7. 2020 „na základě žádostí posluchačů diskusi k problematice tzv. katyňského masakru“. „Kromě něj se diskuse účastnil Ing. Václavík, zkušený výzkumný pracovník specializující se na ověřování správnosti údajů. Problematika ověřování technických stránek důkazů o masakru odpovídala jeho specializaci na materiály. Dalším diskutujícím byl PhDr. Josef Skála, CSc. jako historik, který studoval i originální zdroje ze zahraničí a o druhé světové válce napsal několik knih prodávaných mj. i na Frankfurtském knižním veletrhu. Zároveň však byl v té době lídrem vlivného ozdravného proudu uvnitř KSČM,“ uvádí v Zikmundová v otevřeném dopise pro prezidenta.

Právě v uvedeném pořadu Kapal ke katyňskému masakru, během nějž sovětská NKVD povraždila tisíce polských důstojníků, úvodem zmínil, že „to je všechno trošičku jinak, než se nám snaží v současné době namluvit“. A v průběhu diskuse s amatérským historikem Jurajem Václavíkem, jenž v diskusi hovořil pod pseudonymem Jiří Šifrín, a s komunistickým politikem Josefem Skálou zaznělo zpochybnění, že katyňský masakr spáchali Sověti. Skála například dle ČTK tvrdil, že na vytváření nacistické legendy o NKVD od počátku spolupracovala exilová polská vláda a že tuto verzi zrežíroval nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels. Exhumaci tisíců těl z hromadných hrobů pak Skála označil za „údajnou“.

„Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia,“ zaznělo u soudu

Anketa

Jakou měsíční apanáž by měla dostávat manželka prezidenta České republiky?

96%
1%
hlasovalo: 23862 lidí
Za tvrzení, že vyvraždění polských zajatců v Katyni je příběh „vykonstruovaný nacisty“, následně Obvodní soud pro Prahu 7 vydal trestní příkaz, kterým uložil trojici diskutérů, čelících obžalobě za popírání genocidia, osmiměsíční podmíněné tresty, a spolku, provozujícímu webové stránky, na nichž Svobodné rádio vysílalo, peněžitý trest ve výši 30 tisíc korun.

„Obžaloba byla podána na tři fyzické osoby a jednu právnickou osobu pro jednání související s odvysíláním diskuse o takzvaném katyňském masakru. Jednání bylo po právní stránce kvalifikováno jako přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia,“ uvedl v listopadu 2022 pro SeznamZprávy.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Proti příkazu všichni tři obžalovaní v roce 2022 podali odpor a namísto řešení formou trestního příkazu tak věc přešla k hlavnímu líčení, načež v březnu 2023 Obvodní soud pro Prahu 7 bývalého místopředsedu KSČM Josefa Skálu, Juraje Václavíka a Vladimíra Kapala za popírání válečného zločinu potrestal osmiměsíční podmínkou se zkušební dobou na pět let.

arm. gen. v.v. Ing. Petr Pavel, M.A.

  • BPP
  • Profil není převzatý, články vkládá redakce.
  • prezident České republiky

„Byla to jasná propagandistická exhibice za hranicí zákona, která od začátku do konce směřovala pouze k jednomu: aby posluchače, který bude mít tu smůlu, že si relaci zapne, přesvědčila o tom, že v Katyni se ani tak moc nestalo, a pokud stalo, tak za všechno mohou Němci, protože Sovětský svaz přece v rámci druhé světové války ani jiné žádné válečné zločiny nespáchal,“ zhodnotil tehdy dle ČT24 soudce Tomáš Hübner, jenž zdůraznil, že to, co se stalo v Katyni, považuje za prokázanou historickou skutečnost a dokazování u soudu se proto soustředilo na to, co obžalovaní pronesli přímo na záznamu.

Všichni tři obvinění odmítli, že by válečný zločin popírali. Následný odvolací soud sice potvrdil osmiměsíční podmíněné tresty, avšak zkrátil zkušební dobu, a to z pěti let na 1,5 roku. „Musíme souhlasit s obžalovanými v tom, že názor na to, kdo může za katyňský masakr, se historicky opravdu vyvíjel. Od devadesátých let do současné doby je už ale výklad historicky ustálený,“ prohlásila v červnu loňského roku podle ČTK a serveru iRozhlas.cz předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Hana Chaloupková.

V letošním roce pak dovolání všech odsouzených odmítl Nejvyšší soud, načež Kapal společně se spolkem Svobodné rádio a se Skálou v červnu podali proti rozsudku, tvrdícímu, že se dopustil popírání válečného zločinu, ústavní stížnost.

Oznámení učinila neidentifikovatelná osoba

Zikmundová v dopise prezidentovi uvádí, že oznámení možného trestného činu měla učinit neidentifikovatelná osoba z emailu označeného jako Jiřina Vaňková, jež jej v polském a českém jazyce odeslala na Národní operační centrum Policejního prezidia ČR a v kopii též editorům Deníku N a novinářce Sabině Slonkové.

„Policie začala věc šetřit. V lednu 2021 vláda přijímala řadu opatření v souvislostí s bojem proti epidemii koronaviru. Zároveň se však připravoval i sjezd KSČM. Narůstaly důvodné obavy, že bez radikální změny politiky KSČM tato již nebude parlamentní stranou. Dne 21. ledna 2021 byl zveřejněn dokument určený delegátům zvažovaného stranického sjezdu. Bylo reálné, že v případě jeho včasného konání padne stávající stranické vedení v čele s dlouhodobým ústavním činitelem Vojtěchem Filipem a předsedou strany se stane s politickou mocí nepropojený Josef Skála. Policie se začala připravovat a dne 22. 2. 2021 sepsala záznam o zahájení úkonů trestního řízení podle § 158 odst. 3 trestního řádu jako formálního procesního úkonu, kterým je vymezen počátek přípravného řízení trestního. Skála neuspěl, sjezd byl odložen, strana ve volbách prohrála, dosavadní stranické vedení muselo odstoupit. Komunisté přestali být poprvé ve svých dějinách parlamentní stranou. Trestní řízení se zatím nezahajovalo,“ jmenuje v dopise partnerka šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kapala, co dle jejího mínění provázelo kauzu s tím, že se „situace zásadně změnila“ poté, co Skála oznámil kandidaturu na českého prezidenta.

Následně dle ní byl zahájen „maraton předvolávání různých lidí“ včetně jejího partnera. „Následně 20. 4. 2022 bylo zahájeno i trestní stíhání diskutujících a všichni pochopili, o co jde. Údaje z tohoto řízení unikaly ze spisu tak, jak se vyvíjela prezidentská kampaň. Dne 8. 11. 2022, v den, kdy měly být odevzdány podpisové archy, dokonce zveřejnily Seznam Zprávy a následně i ostatní tisk údaje z trestního řízení. Skála pak raději ani archy neodevzdal, aby neohrozil své podporovatele. Prezidentská kampaň byla ovlivněna. Připomínalo to dočasné odstranění jiného prezidentského kandidáta Diviše po značnou část volební kampaně pro údajný nedostatek podpisů,“ tvrdí Zikmundová.

Vadí ji, že se následný soud údajně „nezabýval argumenty obžalovaných, nezkoumal ani jejich důkazy a odmítl je projednat“. „Dokonce v rozsudku uvedl i to, co nikdo neřekl. Žádný soud nespravedlnost nenapravil. Můj Vladimír se trápil z postupu justice, který mu připomínal nejostudnější postupy z minulosti, proti kterým bojoval,“ píše.

Připomíná, že se ve věci již obrátila – poté, co její partner skončil v bezvědomí na jednotce intenzivní péče – v otevřeném dopise i na ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) a na Soudcovskou unii ČR „ve snaze, aby byla přijata opatření k zabránění podobným nespravedlnostem v budoucnosti“. „Nikomu z nich jsem nestála ani za odpověď,“ komentuje, že nikdo nereagoval na otevřené dopisy, v nichž si mimo jiné stěžovala, že obžalovaným mělo být „upřeno i právo projednat rozhodnutí nezávislého zahraničního soudu, znalecké posudky a zjištění předních historiků z řady zemí, svědectví českých účastníků nacistické exhumace v Katyni i Norimberského procesu, ba i údaje z vlastního deníku J. Goebbelse“.

„Ničím z toho se soudy přes požadavky obžalovaných nezabývaly. To, že odsuzující rozsudek odsouzeným připisuje výrok, které v pořadu vůbec nezazněl, mi připomíná fašistickou justici i její zneužívání za komunismu,“ napsala před několika měsíci Zikmundová v dopisu pro ministra spravedlnosti a pro Soudcovskou unii ČR.

„Právní rozbor věci rozsudek nahrazuje politickými proklamacemi a nepravdou a spekulativním výběrem skutečností. Hemží se bezdůvodnými osobními urážkami. Nic na tom nezměnily ani Městský soud v Praze a ani Nejvyšší soud, jimž odsouzení podali zevrubná odvolání, resp. dovolání,“ dodala v červenci partnerka Kapala a upozornila tehdy, že pokud se zdravotní stav jejího partnera nebude lepšit, je připravena zveřejnit zvukové záznamy ze soudních síní.

Právě tyto záznamy nyní i společně s veškerou dokumentací kolem případu uveřejnila na webových stránkách.

„Rozhodla jsem se nyní zveřejnit všechny zásadní dokumenty z celého trestního řízení tak, aby každý viděl, jak dochází ke zneužívání státní moci proti nepohodlným osobám. Nemám již co ztratit a nechci zradit ideály svého druha,“ komentovala toto odhodlání v dopise pro prezidenta Petra Pavla.

„Nevinní lidé už nesmí být pronásledováni z politických důvodů! Žádám Vás o přijetí vhodných opatření pro ochranu demokracie a nás, řadových poctivých občanů,“ doplnila.

Vedle prezidenta Petra Pavla se rozhodla svá slova adresovat též ombudsmanovi Stanislavu Křečkovi, jemuž sdělila, že má za to, že jde o případ „lemovaný vážným porušením občanských práv“ a podotkla, že věří, že se zasadí „o zjednání nápravy plnou vahou svého úřadu a úctyhodné pověsti, již získal při jeho výkonu“.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že teď kritizujete vládu za navyšování věku odchodu do důchodu, přitom to není tak dlouho, co jste to taky navrhovala a tehdy vás zastavila Maláčová? A druhá věc, co mě zajímá, jestli máte připravenou nějakou vlastní důchodovou reformu, protože když jste byli ve vládě, tak jste s žád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 115 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

To je ale zvláštní odůvodnění rozsudku, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAion2 , 21.10.2024 10:37:39
"Od devadesátých let do současné doby je už ale výklad historicky ustálený..." - aha, takže když je něco "historicky ustáleno", nesmí se to za žádných okolností zpochybnit, jinak hrozí nepodmíněný trest?!?

|  20 |  0

Další články z rubriky

„Po politickém rozsudku bojuje o život. Vše zveřejním.“ Petr Pavel dostal dopis

10:18 „Po politickém rozsudku bojuje o život. Vše zveřejním.“ Petr Pavel dostal dopis

Na prezidenta Petra Pavla a na ombudsmana Stanislava Křečka se v otevřeném dopise obrátila Soňa Zikm…