Obvinění se budou od konce měsíce seznamovat se spisem, trvat to může i několik týdnů až měsíců. Teprve poté mohou policisté případně podat návrh na podání obžaloby. Kauza se týká podezřelých vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky. Soudy se však kauzou zabývají i v navazujících případech, jde například o vyzrazení razie z řad policie.
„Policejní orgán naplánoval seznámení se spisem na konec listopadu. Pokud je předvolal k tomu, aby se se spisem seznámili, znamená to, že vyšetřování je fakticky ukončeno. Po seznámení mají obvinění možnost učinit nějaké návrhy na doplnění či procesní návrhy, o kterých rozhodne vyšetřovatel. Pokud jim nevyhoví, spis předloží státnímu zástupci,“ řekl dnes ČTK státní zástupce Petr Šereda.
Teprve poté, co se obvinění seznámí se spisem, mohou policisté učinit další kroky, jako je například podání návrhu na obžalobu. Jak dlouho může seznamování se spisem trvat, nedokázal žalobce odhadnout. „Zda nám spis od policie přijde do konce roku, si netroufnu odhadnout,“ řekl.
V kauze jsou obviněni tehdejší šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj a tehdejší olomoucký policejní náměstek Karel Kadlec. Oba jsou obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby, náměstek, který podle policie vynášel informace ze spisů, navíc z přijetí úplatku. Kadlec byl kvůli Vidkunu propuštěn, výpověď neúspěšně napadal u soudů. Petrůj byl postaven mimo službu. Bývalý hejtman Rozbořil je v případu obviněn z podplácení. Čtvrtým obviněným je vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, který se zodpovídá z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Kromě Kyselého, který dále podniká v realitách, obvinění změnili své profese.
Případ odkrývá údajně korupční vztahy mezi policií, podnikateli a správou. Podle usnesení o zahájení trestního stíhání tehdejší policejní náměstek vlivnému olomouckému podnikateli Ivanu Kyselému údajně pravidelně, dlouhodobě a záměrně poskytoval informace z devíti trestních řízení. Šlo například o kauzy olomouckého akvaparku, HC Olomouc, závodiště Lazce, ale i o kauzu Tesco SW, které měly zůstat utajeny. Kadlec tvrdil, že se ničeho protiprávního nedopustil. Hájil se, že šlo o operativní činnost, kdy naopak on získával informace. Jeho tvrzení už odmítl krajský soud, když rozhodoval o jeho žalobě proti propuštění z policie. Vinu odmítají i ostatní obvinění.
Kauza Vidkun se otevřela 13. října 2015, kdy policie dělala domovní prohlídky a zadržela či předvedla několik lidí včetně bývalého ministra vnitra Ivana Langera. V jeho bytě v Olomouci strávili více než 13 hodin, ale nakonec ho propustili, v případu obviněn není. Rozbořil byl stíhán na svobodě, Kyselý, Kadlec a Petrůj strávili tři měsíce ve vazbě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp