„Premiér Bureš.“ Bitka v ČT. Žáček z ODS a Filip z KSČM na sebe hulákali jako malí kluci. Padala silná slova

15.02.2020 22:02 | Zprávy

KSČM znovu navrhuje zrušit lustrační zákon, jenž má být pojistkou proti vlivu lidí spjatých s minulým zločinným režimem. Naopak Piráti požadují, aby se vztahoval i na členy vlády. Má platit dál, nebo už je 30 let po revoluci nepotřebný a přežitý? Pořad Události, komentáře na ČT24 nabídl na toto téma duel plný ostrých názorových střetů, v němž proti sobě stanuli místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip – a poslanec a historik Pavel Žáček (ODS).

„Premiér Bureš.“ Bitka v ČT. Žáček z ODS a Filip z KSČM na sebe hulákali jako malí kluci. Padala silná slova
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Vojtěch Filip

Lustrační zákon měl zamezit přístupu do vysokých funkcí například bývalým agentům StB, členům Lidových milicí a některým funkcionářům KSČ.

Šéf KSČM označuje tento zákon za diskriminační. „Už v roce 1992 tento zákon odsoudila Mezinárodní organizace práce. Tehdejší federální vláda odpověděla, že bude platit jen pět let a nebude prodloužen, ale opak byl pravdou. Diskriminuje skupinu lidí pro jejich zaměstnání,“ uvedl Filip zásadní argument KSČM pro zrušení lustračního zákona.

Zdůraznil, že věk těch, kterých se zákon týkal, je takový, že většinu funkcí, do kterých nemohli, dnes už zastávat stejně nemůžou.

V průběhu Filipovy řeči už poslanec, historik Žáček nevěřícně kroutil hlavou. „Tohle je absolutní nesmysl!“ vypálil hned, jakmile dostal slovo. Důrazně odmítá, že by ilustrační zákon odporoval právnímu řádu České republiky a že je diskriminační.

„Pan předseda KSČM zapomíná, že Ústavní soud v listopadu 1992 potvrdil, že to je ústavně konformní řešení toho, abychom zabránili přílivu představitelů komunistického režimu do vysokých funkcí,“ kontroval Žáček. „To není jen o zaměstnáních, ale o jmenovaných funkcích. Je to absurdní,“ zdůraznil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…