„Pro zisk křesla udělají téměř cokoliv!“ Neviditelní, ale dobře placení. Komu Fiala a spol. přilepšili?

06.05.2023 22:11 | Ze sítí

Na to, jak štědrý je stát ke starostům, primátorům, hejtmanům a městským radním, se podívali v novém díle pořadu Aby bylo jasno. Tito dobře zaplacení, ale neviditelní komunální politici tvoří podle Jany Bobošíkové „takřka nerozbitný mocenský kartel spojený tmelem křesel“.

„Pro zisk křesla udělají téměř cokoliv!“ Neviditelní, ale dobře placení. Komu Fiala a spol. přilepšili?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Fialova vláda od letošního roku masivně zvýšila odměny hejtmanům, primátorům, starostům, radním a zastupitelům. Tyto odměny nepodléhají zákoníku práce a nemají pracovní dobu. „Výše odměn není zákonem stanovena tak jako u poslanců a senátorů, ale pouhým nařízením vlády. Všem starostům, primátorům, hejtmanům a radním Fialova vláda od 1. ledna 2023 odměny razantně zvýšila. A to o pět až patnáct tisíc korun měsíčně,“ přibližuje Bobošíková.  

V celkovém součtu se tak ročně vyplatí přes 10 miliard korun poměrně úzké, ale pevně semknuté skupině osob, nad kterými má kontrolu pouze pětikoaliční vláda a zastupitelstva v jednotlivých obcích. Vláda určila výši odměny a zastupitelstva určují, kolik stranických spolubratrů a lidí, které si vyberou do nejrůznějších komisí, bude odměny z peněz daňových poplatníku pobírat,“ pokračuje moderátorka.

„Co na tom, že pak ubudou z rozpočtu peníze třeba na sociální služby. Hlavně když přibudou placená křesla pro zasloužilé straníky,“ glosuje Bobošíková vyplácení odměn z nařízení vlády.

Z rozhodnutí Fialova kabinetu berou hejtmani od 140 do 150 tisíc korun měsíčně. Jejich uvolnění náměstci pak od 118 do 133 tisíc korun měsíčně a uvolnění členové rad na krajském úřadě pobírají od 105 do 120 tisíc korun měsíčně.

U obcí je pak rozpětí větší. Uvolněný starosta malé obce může pobírat 47 tisíc korun a uvolněný primátor obce nad 200 tisíc obyvatel, což je třeba Brno, pobírá odměnu 111 tisíc korun. „V takovém městě uvolnění a zastupitelé dostávají mezi 57 tisíci až 97 tisíci korunami měsíčně,“ vyčísluje Bobošíková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

ono to není jen o platech, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedanusa , 07.05.2023 9:16:13
ale u větších měst je to také o členství v dozorčích radách a představenstvech např. v dopravním podniku, technických službách, tepelném hospodářství, správě nemovitostí a dalších příspěvkových organizacích patřící městu či kraji .. všechny tyto funkce jsou placené .. a jen za členství v radě opatovické elektrárny je odměna přes 200 tisíc, což je slušné, a stačí, když se dostavíte jednou za rok na raut

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…