Jak ukazuje graf, až 66,6 procenta Slováků uvedlo, že konflikt na Ukrajině je nevyprovokovanou a neomluvitelnou ruskou agresí. Celých 44,8 procenta Slováků si však myslí, že za válku na Ukrajině je zodpovědné NATO s USA.
Až 57,2 procenta Slováků si stojí za názorem, že Rusko oprávněně považuje rozšiřování Severoatlantické aliance za ohrožení své bezpečnosti. Za garanta nezávislosti a územní celistvosti považuje NATO 62 % Slováků.
Nato by podle 55,52 procenta respondentů nemělo vyhovět ukrajinské žádosti uzavření nebe nad Ukrajinou.
S odzbrojením Ukrajiny a zbavení této země nacistů prostřednictvím speciální vojenské operace, jak válku ruská strana nazývá, nesouhlasí pak 54,1 procenta dotázaných. Proti demilitarizaci se vyslovilo 37,3 procenta slovenských občanů.
S názorem, že ruský prezident Vladimir Putin chce obnovit ruské impérium, a je proto hrozbou nejen pro Ukrajinu, ale i pro další země, souhlasí 64,5 procenta Slováků. Opačného názoru jich je 33,3 procenta respondentů.
Polarizující byly názory na to, zda by Evropská unie měla Rusko postihnout přísnějšími sankcemi i za cenu, že se na Slovensku zdraží energie i benzín. Sankce za těchto podmínek odmítlo 50,8 procenta dotázaných, naopak větší ekonomický postih Ruska by vítalo 46,6 % Slováků.
Průzkum Focusu ohledně názorů Slováků na válku na Ukrajině. ????
— Michal Sirový ?? ?? (@sssirda) April 13, 2022
Upozornění, než to začnete číst:
připravte si pytlík na blití
??
grafika z @dennikN pic.twitter.com/c5bROqdQI7
Více než polovina Slováků, 59,2 procenta, se vyslovila pro to, aby slovenské bezpečnostní složky mazaly stránky, které šíří ruskou vojenskou propagandu.
Až 60,6 procenta respondentů pak věří, že rozmístění vojáků NATO na slovenské východní hranici posílí bezpečnost země. O něco víc dotázaných, 62 procent, považuje pak Ukrajinu za důležitého strategického partnera pro slovenskou ekonomiku.
Téměř půl na půl rozdělila slovenskou společnost otázka, zda by měl ukrajinský prezident Zelenskyj souhlasit se všemi ruskými podmínkami, a zabránit tak krveprolití. Celých 47 procent respondentů by s takovým rozhodnutím souhlasilo, naopak odmítavě se k němu staví 49,5 procenta občanů.
Že je ukrajinský odpor proti ruské invazi vedený prezidentem Zelenským oprávněný, si ale myslí 67,1 % dotázaných slovenských občanů.
Podle většiny, 67,5 procenta, musí Slovensko pevně stát na straně EU a NATO, když Rusko vyhlásilo Slovensko nepřátelským státem.
Výsledky průzkumu českou veřejnost překvapily.
„Tohle nechápu? Tam jdou ta procenta divně proti sobě. Ti lidé si ani nejsou schopni vybrat nějakou stranu, v odpovědích si v podstatě vzápětí odporují. Totální výmaz v hlavách,“ vyjádřil se v diskusi Petr Havelka.
„Část lidí si očividně myslí, že za válku je odpovědné NATO a je nevyprovokovanou agresí Ruska,“ konstatoval realitu sociolog Daniel Prokop.
„Což je narativ, který tam otevřeně podporují strany s podporou cca třetiny populace. Dost odlišná situace oproti nám,“ dodal diskutér Michal Kormaňák.
Průzkum agentury Focus se uskutečnil od 18. do 23. března pro mezinárodní organizaci Globsec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab