„Režim má strach z lidí, co milují svůj domov.“ Vědec o zemích v EU. Silná fakta

27.06.2024 12:11 | Monitoring

Zdá se, že dnešní vládní establishment se ve více zemích obává posilování národních konzervativců. V Bruselu se dokonce starosta pokusil zatrhnout konferenci konzervativních politiků, které se účastnil i maďarský premiér Viktor Orbán. Ale proč se dnešní elity konzervativců tolik bojí? V rozhovoru s publicistou Michaelem Shellenbergerem, který se objevil i v Praze, na tuto otázku odpovídal James Orr z Univerzity of Cambridge. Popsal mimo jiné, kolik by Velkou Británii stál migrační pakt přijatý Evropskou unií. A popsal, co definuje každý národ.

„Režim má strach z lidí, co milují svůj domov.“ Vědec o zemích v EU. Silná fakta
Foto: archiv
Popisek: James Orr

V dubnu v Bruselu proběhla konference konzervativních politiků, mezi nimiž se objevil i hlavní strůjce brexitu Niegel Farage a maďarský premiér Viktor Orbán. Zdejší starosta Emir Kir se pokusil debatující umlčet, když na maďarského předsedu vlády a další osobnosti poslal strážce zákona s odůvodněním, že na konferenci může docházet k šíření nenávisti.

„Když policie spatřila televizní kamery, otočila se, opustila budovu a zablokovala lidem vstup. Následujícího dne soudce rozhodl, že konference může pokračovat. Ale škoda byla způsobena: Místní politické orgány označily národní konzervativce za hrozbu pro veřejný pořádek. Brzy se ukázalo, že policejní akce byla jen jedním ze série špinavých triků evropských vůdců, jak démonizovat své oponenty jako ‚krajně pravicové‘ fašisty a ‚sympatizanty Putina‘,“ napsal k incidentu publicista Michael Shellenberger na sociální síti X.

A hned pokračoval.

„Dnes média opět chrlí děsivé titulky. ‚Francouzské volby riskují torpédování globálního řádu‘. ‚Volby ve Spojeném království již selhaly‘. ‚Macronův předvolební gambit staví demokracii na hlavu‘. Hrozba? ‚Národní konzervatismus‘,“ dal příklad Shellenberger.

Shellenberger si v této souvislosti položil otázku, co všechno vlastně patří pod národní konzervatismus a proč národní konzervativci v poslední době tolik posilují. A proč se jich stávající establishment obává.

Odpověď mu pomohl najít doktor Jamess Orr z University of Cambrige v podcastu Public.

Začal tím, že Evropský parlament označil za Potěmkinův parlament, neboť nefunguje jako parlament např. ve Velké Británii. Nebo jako Kongres v USA. „Ve skutečnosti byla role Evropského parlamentu velkým důvodem pro britskou vládu, proč vypsala referendum o vystoupení Velké Británie z Evropské unie.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Elity mají strach z toho, jak obyčejní lidé volí, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAion2 , 27.06.2024 13:14:09
a obávají se toho, že ztrácejí vliv a kontrolu nad velkými částmi společnosti. Proto se uchylují k urážení svých oponentů a nálepkují jak o život. Někde už se dokonce začínají nasazovat do civilních funkcí vojáci (jako Foltýn) - to může znamenat jedno: příprava obyvatelstva na nastávající diktaturu a vojenský režim. Pohled liberálních fašistů na svět a jejich pokřivený žebříček hodnot se od člověka žijícího obyčejný život totiž dost dramaticky liší.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…