Celkem se jedná o jedenáct osob, kterým byla v nějaké situaci odebrána víza, neprodloužen pobyt a v případě jednoho Alexandra T., za pomoci dat od české tajné služby, nevpuštění do schengenského prostoru.
Jedná se o data sesbíraná za poslední čtyři roky. Nejvíce ruských „špionů“ , celkem pět, jsme pak vyhostili za rok 2012. Případů je samozřejmě víc, vyjma těch jedenácti zmíněných se ale týkají privátní a ne státní sféry. Na veřejnost se však nic nedostalo. „Vyhoštění probíhalo v tichosti,“ uvádí Neovlivni.cz
Ač zprávy tajných služeb informují o neustále rostoucí aktivitě ruských agentů, rozhodně nejsme centrem špionáže. Taková situace nastává pouze, když se jedná o z ruského pohledu strategicky významnou záležitost. Například v případě amerického radaru v Brdech, či při tendru na dostavbu Temelína.
Povětšinou jsme odkladištěm starých, vysloužilých agentů, kteří sem jezdí spíše na dovolenou než provádět aktivní špionážní činnost. Pokud u nás opravdu něco funguje, je to proruská propaganda. Ta je rozšířená nejen u nás a Evropská komise proti ní plánuje bojovat.
Když však už někoho vyhostíme, Rusové nám oplácejí přinejmenším stejnou mírou. Buď jeden za jednoho či dokonce jeden za dva. Vzhledem k jejich dobré orientaci na naší ambasádě pak vždy vybírají osoby, jejichž vyhoštění nám způsobí problémy.
Celý postup může vypadat i tak, že náš diplomat, který například nahrazuje vyhoštěného, už je připraven k odjezdu, dokonce má i všechno potřebné již v Moskvě a ta mu však po dlouhých průtazích na poslední chvíli zamítne vízum. Takže celé znova.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa