„Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

18.06.2021 15:43 | Zprávy

Jiří Leschtina je veteránem českého komentariátu již od devadesátých let. Ani on proto nemohl odolat nutkání napsat něco k osmdesátinám Václava Klause, který celou jeho noviářskou kariéru provázel.

„Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause
Foto: screen: Facebook
Popisek: Exprezident Václav Klaus

Leschtina jubilanta nazval jako „mistra politického přežití“, za jehož „ponuré návraty“ platil národ vysokou cenu.

Nejprve se vysmál velikášství jubilanta, který si na kulatých narozeninách nechává zpívat Lucii Bílou a vydává se hovory s Petrem Hájkem. Před deseti lety dokonce neváhal (jako prezident) slavit své narozeniny na Hradě a s pompou, ačkoliv se mu prý zrovna celý svět smál kvůli zcizení chilského pera.

To všechno prý ukazuje na Klausovu zázračnou schopnost politického přežití. A Leschtina se k jeho narozeninám rozhodl odhalit, v čem tajemství Klausova politického úspěchu spočívá a jaké zbraně při tom používá.

Poprvé se Václav Klaus vrátil v roce 1998 po pádu své vlády, ačkoliv si všichni mysleli, že je zničen.

„Jeho vynucená demise z postu premiéra, odehrávající se v dusné atmosféře krachů bank, tunelování investičních fondů a zpráv o černých stranických sponzorech a kontech, zastihla veřejnost zcela nepřipravenou,“ líčí komentátor.

Nepřipravená veřejnost podlehla Klausově demagogii a lži, se kterou ze sebe udělal mučedníka „sarajeveského atentátu“. Ten byl podle Leschtiny vlastně první dezinformací naší polistopadové éry.

„Společnost, která neměla zkušenost s dezinformačními kampaněmi, ve značné míře uvěřila konspirační teorii protiklausovského spiknutí,“ vysvětluje komentátor.

CELÝ KOMENTÁŘ ZDE

Popis jeho politické kariéry pokračuje „dohodou mafináských bossů o rozdělení terirorií (tušíte správně, tu Leschtinovi připomínala Opoziční smlouva) a po porážce od Vladimíra Špidly přišel další comeback v prezidentské volbě 2003. Ten sice nebyl dezinformací, ale „uondaným vítězstvím technologa moci v devátém kole“.

„Cena za tohle Klausovo vítězství byla pro společnost opět vysoká. Jejím znakem byla společná fotografie Klause a Grebeníčka na balkoně lánského zámku. Tedy na teritoriu, kam za prezidenta Havla nesměl vůdce komunistů (stejně jako na Pražský hrad) ani páchnout,“ vzpomíná komentátor.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

22:20 Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

Dosti netradiční překvapení čekalo nejen diváky, ale i pořadatele lyžařských závodů Tour de Ski. Běh…