Evropa se dnes nachází na historické křižovatce a čím dál tím více se ukazuje, že užší spolupráce zemí středoevropského prostoru nemá alternativu. Takový je závěr třídenní konference, která se tento víkend konala v Praze. „Středoevropané si uvědomují turbulentní vnější podmínky a rizika daná přechodem od unipolárního světa k multipolárnímu. Zároveň ekonomiky závislé na centrech mimo jejich region jsou ohrožovány ideologickými experimenty spojenými s tzv. Green Dealem či genderovou ideologií,“ shodli se účastníci.
„Středoevropská spolupráce by měla být založena na spolupráci národních států, obnově národohospodářského ekonomického myšlení a propopulační politice, která jediná svědčí o zdravém rozvoji společnosti a řeší i otázku budoucího dostatku pracovní síly. Apelujeme proto na politické představitele zemí středoevropského prostoru, aby nepřestávali usilovat o vytvoření středoevropského ekonomického regionu propojeného obchodem, investicemi, inovacemi a energetickou i dopravní infrastrukturou. Vyzýváme také ke koordinaci národohospodářských strategií, jejichž součástí je i ambiciózní ochrana a podpora rodin. Palčivou otázku důchodové reformy doporučujeme řešit v souvislosti s cílenou pronatalitní politikou,“ zní závěrečná deklarace celého třídenního jednání mezinárodní konference.
Kardinál Dominik Duka ocenil, že důraz účastníků konference na křesťanské základy Evropy, a zopakoval citát Roberta Schumana, že nebude-li Evropa křesťanská, nebude. „Nemůžeme chápat křesťanství jako výsek církevních komunit, ale křesťanství vytvořilo kulturu a civilizaci, která je v našich kořenech,“ zdůraznil emeritní pražský arcibiskup s tím, že pokud máme kořeny, můžeme růst. „Toto se bohužel nedostalo do preambule evropského dokumentu, což podminuje budoucnost Evropy. Někomu se zdá, že pojem národního státu je něco, co nepatří do dnešní doby. Uvědomme si, že střední Evropa je náš osud ve smyslu údělu. Co rozbilo střední Evropu? Necitlivost k národnímu státu,“ pokračoval kardinál a patron konference.
„Důležitá byla slova, která tu zazněla, o zhodnocení podílu slovenského národa v dějinách uherského království. Pro nás Čechy by to měla být výzva, abychom zhodnotili náš podíl v rámci habsburské monarchie. Chci vám všem poděkovat, že se Praha mohla stát místem dialogu. O dialogu se hovoří, ale jsme svědky toho, že dialog téměř neexistuje. Svědčí o tom řeč zbraní a dalších projevů, které s dialogem nemají nic společného. Kéž bychom v tomto dialogu, který vychází z úcty, skutečné zbožnosti, slušnosti a tolerance, mohli pokračovat. Bůh vám žehnej,“ dodal kardinál Duka a vysloužil si dlouhý potlesk vestoje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka