Valenta je předkladatel senátního návrhu na změnu v systému poplatků Ochrannému svazu autorskému za reprodukovanou hudbu v provozovnách. Změna by zrušila povinnost platit svazu OSA za pouštění hudby v těch prostorech, kde nemá pouštění hudby přímý vliv na zisk podnikatele: jinými slovy, kde nevydělává peníze. Poplatky by se tak nemusely odvádět například v kadeřnictví či v restauračních zařízeních.
Dlouhý dle svého vyjádření na Twitteru nyní „nechápe“ ostrou kritiku, která se na senátora Ivo Valentu za jeho návrh snesla a označil ji za „štvavou kampaň“.
Probíhá spor o autorské poplatky. Nechápu, proč se snesla na hlavu senátora Valenty tak štvavá kampaň. Většina podnikatelů Valentovi rozumí. Navíc, kdo jiný než zákonodárce má otevírat diskusi proč, kde a jak platit poplatky. Můj osobní názor.
— Vladimír Dlouhý (@VladimirDlouhy) January 24, 2019
„Probíhá spor o autorské poplatky. Nechápu, proč se snesla na hlavu senátora Valenty tak štvavá kampaň. Většina podnikatelů Valentovi rozumí. Navíc, kdo jiný než zákonodárce má otevírat diskusi, proč, kde a jak platit poplatky. Můj osobní názor,“ napsal Dlouhý v příspěvku na sociální síti Twitter.
Probíhá spor o autorské poplatky. Nechápu, proč se snesla na hlavu senátora Valenty tak štvavá kampaň. Většina podnikatelů Valentovi rozumí. Navíc, kdo jiný než zákonodárce má otevírat diskusi proč, kde a jak platit poplatky. Můj osobní názor.
Kolem pozměňovacích návrhů ve věci poplatků autorskému svazu senátora Valenty začalo být tento týden pořádně „horko“. Například ministr kultury Antonín Staněk ve vysílání TV Nova uvedl, že by tyto změny měly být v rozporu s unijními právními předpisy, což ovšem Valenta odmítl i s uvedením odkazů, jak ParlamentníListy.cz informovaly zde.
Valentou navrhované změny kritizují umělci.
Skladatel Ondřej Soukup pak Valentou navrhovanou změnu označil za „populistickou záležitost“ a „demagogii, na kterou nakonec doplatí všichni občané“. V Evropě podle Soukupa prý budeme za banánovou republiku, informoval iDNES.cz. Kriticky se vyjádřil i Marek Vašut, podle něhož „návrhy tohoto typu nejsou v souladu s evropským právem“.
Kromě poplatků za pouštění hudby v provozovnách Ochranný svaz autorský má příjmy i z prodeje nosičů dat: například CD, DVD, flash disc a podobně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jok