Server Politico upozornil, že mezi Polskem a Ukrajinou panují poslední dobou čím dál napjatější vztahy. Od počátku plnohodnotné invaze ruských okupačních sil na Ukrajinu patřilo Polsko k největším podporovatelům Ukrajiny, protože Poláci z vlastní historie vědí, co to znamená potkat se s Ruskem. Ať už jde o bolševický vpád do Polska na počátku 20. let minulého století, nebo o vyvraždění stovek polských důstojníků v Katyni, o které se během druhé světové války postarala sovětská tajná služba NKVD, jedna z předchůdkyň dnešní ruské FSB.
Jenže v jednu chvíli si Poláci řekli, že další zbraně už na Ukrajinu posílat nemohou. A tehdy přišly první stížnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a vlády v Kyjevě, že pomoc Ukrajině je v zájmu celé EU. Včetně Polska.
Zanedlouho vyvstal další problém. Ukrajinci se snaží do světa vyvážet svou zemědělskou produkci. Jde o zásadní zdroj příjmů do ukrajinského rozpočtu, prostřednictvím něhož Ukrajinci financují svou obranu. A než se ozbrojeným silám napadené země podařilo vyčistit od ruských lodí koridor v Černém moři, pokusili se co největší množství své zemědělské produkce vyvézt po souši. Část z této produkce nakonec skončila i na trzích EU a tady se začali zlobit polští farmáři.
Upozorňovali totiž na to, že Ukrajinci jsou schopni při nižších mzdách pracovníků zemědělství, ale také díky tomu, že nemusejí dodržovat přísné normy EU v oblasti zemědělství, produkovat mnohem levněji, levněji dodávat na polský trh a polské zemědělce tím ničí.
„Očekává se, že zákonodárci ve výboru Evropského parlamentu pro mezinárodní obchod v úterý schválí přísnější omezení na ukrajinské zemědělské zboží jako součást dočasných opatření na liberalizaci obchodu. Na stejných omezeních se v pondělí po týdnech tahanic dohodl parlament a 27 členských zemí EU,“ napsal k tomu server Politico.
„Omezení jsou potřebná k nápravě ‚nerovností‘ v obchodní bilanci mezi Ukrajinou a EU,“ tvrdí polský europoslanec Andrzej Halicki ze středopravé Evropské lidové strany, jehož pozměňovací návrhy požadující přísnější limity byly z velké části podpořeny parlamentem a členskými zeměmi,“ rozváděl dál server myšlenku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.