Banky se k tomu zatím příliš nemají, ale až dostanou pokyn, nebudou mít problém s „odtajněním“ účtu. Částky se pak dostanou na pracovní stoly úředníků a nastane hon na ty, kteří mají tu smůlu, že v rodině mají sociální případy. Budou je pak dál podporovat, nebo už od nich neuvidí ani vindru?
(Oprávněná) obava z bankovních novinek
„Je to skandál a totální průšvih,“ říká muž středních let, který má ve vzdálenějším příbuzenstvu příjemce sociálních dávek. „Někdo se mne bude hrabat v majetku, čumět na účet, na příjmy a výdaje, a kdo ví, kam to všude vynese. Nezdá se vám, že je to už opravdu na hraně, že je to šoking?“ Padají prý další zábrany. Poštovní, bankovní tajemství, co bude dál? „Kdo zaručí, že se ty částky nedostanou k někomu nepovolanému? A nemusí to být zrovna kriminální pozadí. Už tak mi každou chvíli volají a píší s nabídkami a to se bojím tam jít osobně, protože to na mne nastoupí a mohou se s návrhy přetrhnout a hned by něco měnili, zvlášť to jisté staré nad nepochopitelnými novinkami,“ konstatuje muž.
Podle dalšího je už dnes vcelku normální, že se vás bankovní úředník za přepážkou táže, na co použijete vybranou částku. „Přitom si neuvědomují, že já jim dávám své peníze a oni s nimi, tak jako s ostatními, vesele hospodaří. A pak platíte poplatek třeba za vklad na vlastní účet – a to dnes už není padesátka, ale stovka.“
Kolektivní vina, aneb podezřelí budou všichni
Bývalá úřednice se zas obává, že přibudou verbální útoky. „Už takhle je to na hraně, každou chvíli děvčatům někdo nadává nebo si alespoň práskne dveřmi, aby si zchladil, jak se říká, žáhu.“ Prý to opravdu není šťastné rozhodnutí, to co se „upeklo“ na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Říká se tomu kolektivní vina,“ konstatuje žena.
Tímto opatřením se prý zamezí přelévání a ukrývání peněz u příjemců sociálních dávek. „Máte-li tedy třeba chudého synovce, můžete se těšit, že budete ve středu zájmu sociálky či úřadu práce. Tak to je ovšem paráda,“ vyjadřuje obavy další muž. „A když se tedy dostanu do problémů, budou to hned vědět moji příbuzní, nejen blízcí, ale i ti vzdálení. Budu jim říkat, že se o ně zajímají úřady jen proto, že dostávám pár tisícovek od státu?“
Ochránci soukromí bijí na poplach. Podle nich jde o výrazné omezení osobní svobody, další cesta ke špehování a rozdělování lidí. Nemluvě o tom, že může jít o precedens a banky se začnou chovat jak utržené ze řetězu. „Dnes je problematické zadržet peníze z trestné činnosti a najednou taková benevolence a čísla účtu a stav konta bude létat všude možně. To už je opravdu hardcore,“ konstatuje statný třicátník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.