„Opravdu je toto v Českém rozhlase možné?“ ptá se Kotrba na svém profilu generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala. „Toto je kritická reflexe reality, nebo nekritická reflexe domněnek?“ ptá se dále.
A následně Kotrba cituje z Kodexu Českého rozhlasu, jenž podle něj říká: „Publicistické pořady Českého rozhlasu nabízejí především kritickou reflexi reality, musí zjišťovat pravé příčiny jevů a popsat rozsah následků. Není dovoleno vydávat za zprávy pouhé domněnky. To však Český rozhlas nezbavuje povinnosti zařazovat do vysílání zpravodajských a publicistických pořadů jen takové hodnotící soudy, které jsou prezentovány čestně a bez klamavé manipulace s fakty, jimiž má být hodnocení odůvodněno. Další bod Kodexu říká, že nelze uvádět informaci, jejíž původ není znám.“
Podcast se věnoval vládním plánům na stavbu dalšího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, kdy se opět rozhořely debaty o národní bezpečnosti Česka. Opozice například kritizuje odvolání poradce pro energetiku Jaroslava Míla i to, že vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu za ANO Karel Havlíček rozeslali potenciálním uchazečům o obří zakázku bezpečnostní dotazník.
V diskusi pak Kotrbovi přinesl vysvětlení hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Vysvětlení je úplně jednoduché. Ideoví Čeští elfové napsali na tuto variaci konspirační teorii na FB a Twitter, a četní novináři to po nich jako papoušci začali opakovat. Samozřejmě si nic neověřovali, někteří prostě odkázali na České elfy, jiní si konspirační teorii osvojili za svou. Když jde o ideové téma, českého novináře nezajímají fakta, protože ta překážejí ideovému cíli,“ sdělil Ovčáček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef