Tři Vondrovi kolegové z Charty 77 podpořili ministra obrany

28.03.2011 18:20 | Zprávy

Na stranu ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) se dnes v otevřeném dopise postavili jeho tři kolegové z dob disentu.

 Tři Vondrovi kolegové z Charty 77 podpořili ministra obrany

Tři signatáři dokumentu Charta 77 v textu, který má k dispozici ČTK, uvedli, že nemají žádné pochybnosti o cti ministra, který nyní čelí útokům za údajně předraženou zakázku z doby českého předsednictví EU. O Vondrovi, jehož odchod minulý týden žádají kolaliční partneři vládní ODS, dnes jedná vedení občanských demokratů. Někdejší disidenti "kampaň" proti Vondrovi považují za účelovou a nebezpečnou pro další politický vývoj i politickou kulturu.

"Byli jsme svědky tvých postojů a činů v těžkých dobách totality a naši důvěru jsi neztratil ani v demokratických časech během svého politického působení," napsali Vondrovi Dana Němcová, Rudolf Battěk a Jiří Gruntorád, kteří se v textu označili za strážce odkazu Charty 77.

Havel mlčí

Nejznámější tvář charty, někdejší prezident Václav Havel, se k Vondrově případu zatím nevyjádřil.

Vondra byl vicepremiérem pro evropské záležitosti v době českého předsednictví EU, kdy významné zakázky v jeho rámci získala společnost Promopro. Jejich okolnosti nyní prověřuje policie. Na Vondru tvrdě útočí především koaliční TOP 09, jejíž místopředseda Miroslav Kalousek je ministrem financí. Právě lidé z tohoto ministerstva okolnosti zakázek rozpletli.

Případem manipulují novináři 

V dopise Vondrovi napsali, že na pomstychtivé protivníky "narážel už od mládí", snad prý proto, že vždy "cílevědomně a odhodlaně" hájí své ideály. Podle dopisu je smutnou tradicí podsouvat lidem Vondrova typu pohnutky nízké a zavrženíhodné. "Svoboda tisku, o niž jsme za nemalých osobních obětí před mnoha lety společně usilovali, je zneužívána k manipulaci s veřejností a k vyvolávání emocí, které znesnadňují nestranné a nezávislé posouzení věcí," varovali bývalí disidenti.

Vondrovi v dopise popřáli, aby se kauza Promopro vrátila do střízlivého právního kontextu, ve kterém bude mít ministr možnost, pokud to bude potřeba, hájit svou čest a vyvracet nedůvěru občanů v nadvládu práva "nad nečistými metodami politického boje a nad prosazováním osobních zájmů ve veřejném prostoru".

Čtěte také:

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac, čtk

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadávají Havlíčkovi, že chce po volbách utnout munici Ukrajině. Ta dle experta stejně tak dlouho nevydrží

19:40 Nadávají Havlíčkovi, že chce po volbách utnout munici Ukrajině. Ta dle experta stejně tak dlouho nevydrží

Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček čelí ostré kritice vládních politiků za svá slova, že by na p…