Pro Británii podle Žantovského znamenala Alžběta II. mnohem víc než pro svět. „Pro svět byla britská královna symbolem mediálně velmi obdivovaným, atraktivním. Pro Spojené království a do jisté míry pro země Commonwealthu byla tmelem, byla jednoticím prvkem. Byla tím symbolem společné identity národů Spojeného království a britského společenství národů. Tento symbol teď odešel,“ řekl Žantovský.
Ladislav Špaček k tomu dodal lidský rozměr britské královny: „Ona byla průvodce všech našich životů. Jen málo lidí, těch nejstarších, se mohou honosit tím, že se narodili dřív, než britská královna nastoupila na trůn. To už jsou vzácné výjimky. Celý život nás provázela, pořád jsme žili s ní.
Její projev byl vždy tak laskavý, tak vstřícný. Vzpomínám na několik rozhovorů s ní, že jsme všichni měli pocit, že je to vlastně i naše babička. Byla takový příslušník rodiny každého. Nejenom v Británii... Takto si myslím, že to vnímá celá planeta,“ uvedl Špaček.
Všichni jakoby podle Špačka očekávali, že tu královna Alžběta II. vždy bude. „Proto je to pro celý svět taková rána, i když jsme to očekávali a dalo se to předvídat. Přesto to všechny zasáhlo,“ doplnil.
Novým britským králem se stal její nejstarší syn princ Charles, vládnout by měl pod jménem Karel III.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.