Zejména v aktuálním období prudkého růstu cen, kdy Čechům mizí peníze doslova „před očima“, se značné množství lidí snaží vyhledávat slevové akce ve větší míře než dříve, aby alespoň nějak utlumili pokles reálných příjmů. Co když ale slevy v supermarketech slevami ve skutečnosti vůbec nejsou?
Čeští zákazníci si všímají, že se jim v supermarketech stává, že jim nabízejí údajné „akční zlevněné zboží“, které je však ve skutečnosti za ceny, jež považují za běžné či dokonce narážejí v regálech na „zlevněné“ výrobky, které jsou ovšem prodávány za stejnou cenu jako předtím a prodejci akorát uvedou zcela přestřelenou přeškrtnutou částku a snaží se lidem namluvit, že je nová cena slevou.
Přestože tomuto dění měla předejít letošní novela zákona o ochraně spotřebitele, zákazníci i inspektoři České obchodní inspekce si všímají, že snaha supermarketů oklamat své zákazníky falešnými akcemi pokračuje nadále.
Na příklad takového dění upozornil na facebooku marketér Jakub Horák a poznamenal, že v supermarketu Albert nalezl „vychca*ou slevu“, v rámci níž tento obchod nabízel prací kapsle Persil Discs 4v1 v balení po 28 dávkách za cenu 299 korun, jež byla označena coby „akční“ a jako původní cena bylo uvedeno 799 korun. Právě 299 korun je přitom u tohoto výrobku v českých obchodech zcela běžná cena a nelze tak hovořit o slevě.
Ba co víc – uvedený supermarket z nepravosti slevy usvědčil sám sebe, jelikož malým písmem na cenovku doplnil ze zákona povinný údaj, že nejvýhodnější cena byla v posledních 30 dnech 279 korun a namísto zlevnění o 62 procent – jak tvrdil – si pro své zákazníky připravil zdražení o 8 procent.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas