„Za tohle by mě zavřeli.“ Alexander Tomský řekl své o muslimech: To mnohé naštve

27.08.2019 11:12 | Zprávy

Alexander Tomský, publicista, komentátor a politolog, na XTV hovořil velice otevřeně o Anglii. Neváhal za problém označit muslimy z Pákistánu a Bangladéše. Angličané si na ostrovy prý přitáhli „méněcenné kultury“, které nezvládají zločinnost a nosí nože. Takže je údajně nutné najít způsob, jak proti problémovým kulturám diskriminovat. „To se nesmí ani říct v Anglii. Za to by mě zavřeli,“ poznamenal. A pohaněl i Evropskou unii.

„Za tohle by mě zavřeli.“ Alexander Tomský řekl své o muslimech: To mnohé naštve
Foto: Repro XTV
Popisek: Publicista, komentátor a politolog Alexandr Tomský

Alexander Tomský strávil část života ve Velké Británii, takže první otázka mířila tam. Moderátor Xaver Veselý se zeptal, zda je zvolení Borise Johnsona dobrá zpráva. Dle politologa ano, ale neví, jak celá věc dopadne. Brexit podle něj museli Angličané podstoupit, i když jsou na toto téma rozpolceni. „Pokud se to podaří, ten Brexit, bude to něco stát, suverenita, to odštěpení od Evropské unie, sníží se pravděpodobně trošku vzájemný obchod čili v tomto smyslu se toho lidé strašně obávají, ale pokud se to podaří, tak nakonec zjistí, že to dobré bylo.“

Tomský popřel, že by odchod bez dohody byl tak divoký, jak se předpovídá. „Většina států na světě obchoduje s EU bez dohody,“ konstatoval. V průměru čtyřprocentní clo podle něj není žádný zvláštní problém, ten by spíše mohl nastat při celních kontrolách a varoval před frontami kamionů, protože objem obchodu mezi EU a Velkou Británií je obrovský. Připustil možnost, že by některé firmy kvůli těmto těžkostem mohly zkrachovat, ale ve střednědobém hledisku se Anglie prý postaví na nohy a začne svobodněji obchodovat s celým světem.

Moderátor nastínil další úskalí, které by se mohlo dotknout i ČR, že Velká Británie přestane platit do unijního rozpočtu. A zažertoval, že to znamená méně laviček s nápisem, že byly postaveny z peněz EU. Tomský se vyslovil proti dotacím a zkonstatoval, že pokud bude chtít Unie v dotační politice pokračovat, bude muset navýšit příspěvky. „Británie platí asi 20 miliard liber ročně, což je asi o dvě miliardy méně než Německo, je to velká částka, ale Unie si s tím určitě poradí, jestli bude chtít dál pokračovat,“ informoval komentátor a dodal, že podle něj by se dotace měly pomalu začít likvidovat. 4 miliardy liber se prý do Británie vrací, takže celkové saldo je minus 16 miliard. „Já bych tam nebyl ani vteřinu,“ okomentoval sumu Xaver. Tomský dodal, že vláda často nesouhlasí ani s tím, na jaké projekty se peníze vrací, protože se jedná o neziskovky a propagaci EU. Ale většina jde na zemědělství. Dle Tomského Boris Johnson zemědělce již ujistil, že dotace pro zemědělství jim bude platit britská vláda.

Na přetřes přišly i platy bruselských úředníků. „To je šílený úplně,“ odtušil politolog. „A ještě je tam ten zlatej padák. Třeba ten poslední prezident, ono je tam 5 lidí, kteří si říkají prezident, tak ten Van Rompuy, ten Belgičan, kterej měl asi 2 roky nefunkční vládu v Belgii, tak ten dostal 3 miliony eur jako odstupné po pěti letech práce,“ dodal.

Tomský také poznamenal, že tento systém funguje již dlouho a má podporu politiků, nehledě na to, že to vytvořilo třídu politiků na Brusel napojených. Jako jednoho z nich zmínil Michela Barniera, který byl krátkou dobu ministrem a dlouhou dobu eurokomisařem, nebo právě současnou předsedkyni komise Ursulu von der Leyen, která se údajně už znelíbila v Německu. „Ona byla ministryní obrany. Dávají vždy ženu jako ministryni obrany, aby ti generálové před ní salutovali, zřejmě je to politicky korektnější, než co to bývalo. To máte jako reklamy, v Anglii je například zakázána stereotypní reklama. Já jsem zíral, když jsem byl teď v Londýně. Když máte mimino a chcete ho krmit z flašky, tak to musí dělat chlap, to nesmí být žena, to by byl stereotyp. Takhle se vyvíjíme,“ odbočil znalec britských poměrů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…