Podle aktivistů je David Černý známý svou nenávistí k českému národu. „I jeho další výtvory jako Kůň (1999), představující patrona českých zemí svatého Václava sedícího na břiše mrtvého koně, či známá Entropa (2009), dávají tušit, jaký je vztah Černého k české a evropské identitě. Svou oikofobii pak výtvarník potvrzuje řadou výroků, jako když označil coby prototyp Čecha ‚nepromíchanou, nezajímavou a lehce zknedlíkovanou hmotu, která je nasáklá pivem‘,“ píše Generace identity ve vyjádření, zveřejněném na svém facebookovém profilu.
Generace Identity považuje tyto „rádoby umělecké výtvory“ za nevkusné a urážející český národ. „Proto jsme se rozhodli provést jistou estetickou intervenci, která alespoň na chvíli zakryje urážlivou plastiku v centru našeho hlavního města. Skupinka aktivistů zakryla toto ‚umělecké dílo‘ neprůhlednou plachtou a omotala lepící páskou. Na místě také rozhodila stovku letáků s vyjádřením. Mimochodem, místní (zřejmě) hlídač se o našich aktivistech vyjádřil jako o ‚českých zmrdech‘,“ vysvětluje Generace identity, co ji k neobvyklému činu vedlo, a dodala: „Je-li urážení národa chráněno svobodou projevu, pak považujeme i my naše vyjádření, kdy jsme tento výtvor zakryli neprůhlednou plachtou, za naši svobodu projevu.“
David Černý upoutal pozornost veřejnosti především kontroverzními plastikami. V minulosti stvořil např. obří plastiku vztyčeného prostředníčku, který směřoval k Hradu.
Kontroverzi vyvolal ale už dříve, v dubnu 1991. Tehdy společně se svým kamarádem natřeli růžovou barvou známý pražský tank IS-2 č. 23, což tehdy vyvolalo skandál. Roku 2008 na Smíchově krátce umístil pouze torzo růžového tanku s bílým invazním pruhem. V době války v Jižní Osetii tak reagoval na ruskou zahraniční politiku.
Naposledy vyvolal Černý pozornost tím, že přidal velkou řadu sprostých slov na adresu prezidenta Miloše Zemana, čímž se vysmál návrhu legislativní novely o trestném činu hanobení prezidenta republiky.
Černý totiž ty zákonodárce, kteří se postavili za návrh trestající hanobení prezidenta republiky, v bezprostředním vyjádření na sociální síti nazval „hovnožrouty“.
„Zamrdaná zkurvená kupa hoven a sraček na hradě, vytlemený prasečí držky, ať už konečně chcípnou v ošklivejch a táhlejch bolestech. Zmrdi smradlavý, zkurvysyni vyjebaný, tupý debilové. I s tou bandou kreténů čuráckejch, co to navrhujou. Do nejhlubší prdele s váma, vy hovnožrouti,“ vyjádřil se velmi zostra David Černý.
Černého výlev komentoval pro ParlamentníListy.cz Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta republiky. „V kuloárech se už přeci dávno ví, že David Černý s přáteli připravují k vydání rozsáhlý Slovník pražské kavárny. A toto je jen malá ukázka,“ sdělil.
Celý text příspěvku Generace identity na jejím facebookovém profilu:
Estetická intervence v Praze
Dvě dvoumetrové sochy, močící na obrys České republiky stojí již od roku 2004 nedaleko Cihelné ulice na Malé straně. Jde o výtvor „umělce“ Davida Černého, známého svou nenávistí k českému národu. I jeho další výtvory jako Kůň (1999), představující patrona českých zemí Svatého Václava sedícího na břiše mrtvého koně, či známá Entropa (2009) dávají tušit jaký je vztah Černého k české a evropské identitě. Svou oikofobii pak výtvarník potvrzuje řadou výroků, jako když označil coby prototyp Čecha „nepromíchanou, nezajímavou a lehce zknedlíkovanou hmotu, která je nasáklá pivem“.
Generace Identity považuje tyto rádoby umělecké výtvory za nevkusné a urážející český národ. Proto jsme se rozhodli provést jistou estetickou intervenci, která alespoň na chvíli zakryje urážlivou plastiku v centru našeho hlavního města. Skupinka aktivistů zakryla toto "umělecké dílo" neprůhlednou plachtou a omotala lepící páskou. Na místě také rozhodila stovku letáků s vyjádřením. Mimochodem, místní (zřejmě) hlídač se o našich aktivistech vyjádřil jako o "českých zmrdech".
Je-li urážení národa chráněno svobodou projevu, pak považujeme i my naše vyjádření, kdy jsme tento výtvor zakryli neprůhlednou plachtou, za naši svobodu projevu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam