Někdejší velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi v rozhovoru pro iDNES.cz prohlásila, že pirátský ministr zahraničí Jan Lipavský jí stále nepoděkoval za velký kus práce, který odvedla ve službách české diplomacie. Např. v Sýrii. Za svou práci dostala vyznamenání od exprezidenta Miloše Zemana, ale také od syrského diktátora Bašára Asada, který Filipi ocenil jako spojku se Západem, jak s EU, tak se Spojenými státy.
A právě to, že tzv. „zapáchala Zemanem a Asadem“, jak naznačila, tak si od ní současná vláda drží odstup. Přitom sama nevidí nic špatného na tom, že jako velvyslankyně působící v řadě zemí Blízkého východu udržovala dobré vztahy jak s prezidentem Václavem Havlem, tak prezidentem Václavem Klausem, tak s prezidentem Milošem Zemanem. Ale i s vládami, které vedli Vladimír Špidla, Bohuslav Sobotka či Andrej Babiš.
Jako velvyslankyně se podle svých vlastních slov snažila jednat v mantinelech real-politiky, protože bychom z jejího pohledu měli mít na paměti, že jde o relativně blízké sousedy Evropy, a proto není v našem zájmu tamní region destabilizovat.
Velvyslankyní v Sýrii byla od konce roku 2010, stala se jí tedy ještě před vypuknutím občanské války v oné zemi, která explodovala v roce 2011, a jako dlouholetá zkušená diplomatka v rozhovoru pro Echo24 uvedla, že informace o Sýrii prezentované v Česku v médiích, byly „ohnuté“.
„Já vím, že naše evropské hodnoty jsou fajn, ale taky přece musíme vědět, jestli se dají aplikovat. Budeme si tedy myslet, že náš cíl byl ušlechtilý. Ale i tak bychom měli mít na paměti, že co platí u mě, a já jsem ráda, že to platí u mě, nemusí platit jinde,“ poznamenala v rozhovoru.
Rakušanův nápad...
Jenže se jí zdá, že současná vláda se na zahraniční politiku dívá více ideologicky a navíc věnuje víc pozornosti Ukrajině, než jiným regionům.
A o to více se prý musela pousmát nad nápadem ministra vnitra Víta Rakušana, který přišel s nápadem vyjednat s vládou sídlící v syrském Damašku, do kterých částí země by se mohli vracet syrští uprchlíci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák