„Zjistěte, jestli tady bydlí!“ Sledování soupeřů ve volbách: Poděbrady žijí kauzou

25.08.2022 9:28 | Zprávy

Komunální volby v českých a moravských městech a obcích proběhnou za méně než měsíc. A městem českého krále Jiřího z Poděbrad otřásá skandál. Radní za sdružení Naše Poděbrady Miroslav Káninský si najal soukromého detektiva a chtěl po něm, aby sledoval Káninského politickou konkurenci. A ono to prasklo. Opozice se zlobí.

„Zjistěte, jestli tady bydlí!“ Sledování soupeřů ve volbách: Poděbrady žijí kauzou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Deník N přinesl informaci o tom, že lázeňskými Poděbrady otřásá předvolební skandál. Radní za sdružení Naše Poděbrady Miroslav Káninský si najal soukromého detektiva, aby zjistil, zda kandidáti opozice skutečně žijí v Poděbradech. Následně se pokusil o vyškrtnutí opozičních kandidátů z voleb. S tímto požadavkem však u soudu neuspěl. Soud dospěl k závěru, že opoziční kandidáti mají k Poděbradům faktický vztah, pročež v tomto městě mohou kandidovat.

„Sdružení Naše Poděbrady, které sedí v radě města, poslalo na naše kandidáty soukromého detektiva Libora Hrušku,“ řekl Deníku N předseda Pro občany Poděbrad Jiří Mareš s tím, že soukromý detektiv nepřijatelným způsobem narušil soukromí opozičních kandidátů.

Káninský novinářům potvrdil, že si detektiva skutečně najal a ač zatím neobdržel vyúčtování, počítá, že ho služby detektiva vyjdou na pár tisíc korun.

Politolog Tomáš Lebeda z Palackého univerzity v Olomouci aktivity Káninského zkritizoval. „Spíš mě zaráží, že si kvůli tomuhle někdo najme soukromého detektiva,“ uvedl Lebeda.

Server Deník.cz k této kauze získal vyjádření dřívějšího starosty Poděbrad Ladislava Langera. Soukromý detektiv totiž sledoval i kandidáty z uskupení Volba pro Poděbrady, kterou vede právě Langr. 

„V životě by mě nenapadlo, že se něčeho takového můžeme v roce 2022 dočkat. Ale pan Káninský už v minulosti dokázal, čeho je schopen a kdo ví, čeho všeho se od něj ještě můžeme nadít,“ řekl Nymburskému deníku Langr.

Káninský na svém počínání nevidí nic špatného.

„Chci zdůraznit, že nešlo o žádné sledování osob. Detektiv fotil schránky a zvonky, případně se zeptal sousedů, jestli tam dotyčný skutečně bydlí. Chtěli jsme prokázat, že někteří kandidáti na adresách svých trvalých bydlišť nežijí a jejich kandidatura není v souladu se zákonem,“ řekl Káninský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zákon na podporu demokracie“ v Německu. Ohrožení svobody slova, zní

9:44 „Zákon na podporu demokracie“ v Německu. Ohrožení svobody slova, zní

Celkem tři novinky, se kterými v Německu přišla Scholzova vláda, mohou vést k podstatnému ohrožení s…