Český nominant Jozef Síkela zaujal hlavně svým jazykovým vybavením, jeho němčina byla podle komentátorů „zřetelně silnější než angličtina“. Mluvit se kromě češtiny pokoušel také polsky a maďarsky.
Síkelovo portfolio „mezinárodní partnerství“ je nové a úplně není jasné, co bude jeho náplní. Podle analytiků bylo zřejmé, že celoživotní bankéř Síkela se silnější cítí v otázkách finančnictví a investic než při dotazech na rozvojovou pomoc nebo podporu vzdělávání v mimoevropských regionech.
I přesto kandidáti procházeli procesem, kterému v Bruselu říkají „grilování“, celkem bez zádrhelů. Což mnohé překvapilo vzhledem k tomu, že volby do europarlamentu avizovaly změnu postojů voličů a Komise Ursuly von der Leyenové tyto změny podle názorů mnohých nereflektovala.
„Celý systém vládnutí v Evropské unii vyhovuje snaze utlumit moc států, zlikvidovat hranice a zlomit vůli občanů jednotlivých zemí. Navrhovat ‚zákony‘, tedy nařízení a směrnice, mohou jen úředníci z Evropské komise. Ti nesmějí upřednostňovat zájmy zemí, ze kterých pocházejí, takže je celkem lhostejné, kdo je nominoval, pokud by tuto zásadu důsledně dodržovali, jako to dělala třeba Věra Jourová,“ říká český europoslanec Ivan David. Ten je již druhé volební období členem výboru pro zemědělství.
Jeho předsedkyní se stala další česká europoslankyně, Veronika Vrecionová. Třetím českým členem je zde poslanec Tomáš Kubín z hnutí ANO. Ve výboru dále sedí například Pétér Magyar, lídr maďarské opoziční formace TIZSA.
„Grilování“ komisařů v tomto výboru podle Davida potvrdilo, že komisaři nejsou politici jednající z vlastní vůle nebo společné vůle politického uskupení. Nejsou voleni, nezávisí na vůli občanů. „Jsou hodnoceni podle toho, jak správně pochopili dané úkoly a jak je iniciativně plnili. Realita je pro ně vedlejší. Uvažují o ní jen v souvislosti se svojí další kariérou. Dostanou-li jiné úkoly, budou je plnit stejně usilovně. V tom je hlavní problém,“ obává se europoslanec z frakce Evropa suverénních národů.
I úředníci jsou ale podle něj vykonavateli cizí vůle. „Celá Evropská komise jedná v souladu se zájmy nadnárodních korporací. Ony, ne státy, jsou hybateli světa,“ říká Ivan David.
Z toho, co zatím v novém volebním období odpozoroval, má celkem jednoznačný dojem: „Dosavadní stále ještě většina Evropského parlamentu překypuje ambicemi ještě zesílit sociálněinženýrské snahy, více, silněji, rychleji,“ říká. Korektivem má teoreticky být Evropská rada složená z premiérů, které ale podle něj chybí odvaha říci ne, a někteří premiéři ambice sociálního inženýrství přímo podporují.
„Poslanci odpovídají za svoji kariéru a uspokojení potřeby sebeuplatnění. Premiéři mají odpovědnost za stav země, v jejímž čele stojí. Musejí brát v úvahu zájmy partají a veřejné mínění vytvářené médii. Jinak padnou, pokud ještě funguje demokracie,“ vysvětluje. Na úrovni EU to ale funguje trochu jinak.
Green Deal nezpochybňovat, musíme vyslat signál
Poslanec David se aktivně účastnil dvou slyšení komisařů ve svém výboru. Další pak sledoval pasivně, protože není členem příslušných výborů. „Myslím, že normálního občana by z toho panoptika jímal děs a hrůza. Celý záznam by asi snesli jen lidé otužilí, jako jsou poslanci, nebo zcela otrlí,“ popsal pro ParlamentníListy.cz.
O několik momentů se ale s diváky přece jen podělil na svých sociálních sítích. „Na YouTube jsem dal jen pár typických ukázek, jak se během slyšení lze ptát na cokoli, a kandidáti na komisaře, i když náhodou pochopí smysl dotazu, odpovídají, co chtějí,“ vysvětluje.
Jedním z komisařů, který byl „grilován“ v zemědělském výboru, byl lucemburský nominant na portfolio „zemědělství a potraviny“ Christoph Hansen. Tento pán měl v minulém volebním období v kompetenci zahraniční obchod a na jeho vystoupení to podle Ivana Davida bylo dost cítit. „Ukázal, že mu jde víc o obchodní korporace než o unijní zemědělce a potravináře nebo spotřebitele,“ říká.
On sám kandidátovi položil otázku, jak hodlá přispět k narovnání nerovností v podpoře zemědělců ze západní a střední Evropy. „Konvergence je téma, které bude na pořadu velmi vysoko,“ ujišťoval komisař. Druhý dotaz, jak to bude s naplňováním plánů Green Dealu, zodpověděl slovy, že na zelené dohodě není třeba nic zpochybňovat, a popisoval dramatické povodně, které jsme viděli nedávno. „Je potřeba vyslat signál, že máme systém,“ vysvětloval.
Nejpozoruhodnější ale podle Davida bylo, že většina přítomných poslanců projevila z Hansenova vystoupení nadšení. „Dostal jsem záchvat smíchu, když mi při odchodu ze sálu irský poslanec Flanegen rozhořčeně řekl: „Ti idioti nic nepochopili!“ Totiž například smlouva s jihoamerickými zeměmi Mercosur, k níž se Hansen hlásí, zlikviduje chovy masného skotu nejen v Irsku,“ vysvětluje Ivan David.
Tímto dovozem se svérázně vyřeší třeba agenda nizozemské europoslankyně Hazenkampové, která je organizována ve Straně zvířat a bojuje za zákaz převozu živých zvířat. „Lodě z Jižní Ameriky nakládají živý dobytek, zpracovávají ho na lodi a dovážejí maso,“ vysvětluje Ivan David. Kvalitu produktů pro spotřebitele v EU pak posoudí jediný veterinář, který vstoupí na palubu zaoceánské lodi.
Očkování, to je maďarský vynález...
Druhým slyšením, kterého se Ivan David účastnil, bylo „grilování“ komisaře pro zdraví a zdraví zvířat Olivera Válhelyiho. Maďarský nominant v minulé Komisi „Leyen jedna“ zodpovídal za agendu rozšiřování EU, která se nijak nerozšiřovala. „Byl by jistě ochoten brát jakékoli pověření. Nejen z odpovědí na moje dotazy bylo zřejmé, že nerozumí ani zdravotnictví ani ‚zdraví zvířat‘, kam je řazen i tzv. blahobyt zvířat,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo