„Podíval jsem se na reportáže zpětně a znovu jsem se ubezpečil, že se nemám dívat na televizní pořad Nory Fridrichové. Je to strašně jednostranné. Na rozdíl od těch, kteří například v reportáži komentovali vystoupení profesora Václava Klause, nemám nic proti tomu, co Klaus říká. Jde jen o uvážlivost, počkejme si, když je válka, lžou obě strany. Pokud tomu někdo nevěří, ať si přečte Dobrého vojáka Švejka nebo další světové romány, které popisují, co se děje v době války. Takže Klaus je uvážlivý a říká, abychom si počkali,“ uvedl Mikeš. Podivil se také nad tím, proč se v reportáži neobjeví i záběry z amerických televizí, kde jsou daleko uvážlivější.
Mikeš dnes nepovažuje Českou televizi za veřejnoprávní televizi, ale televizi, která slouží současné vládnoucí pětikoalici. „Spíše se zprivatizovala a patří hrstce těch, co v ní kdysi udělali revoluci. Miroslav Kalousek tvrdí, že Česká televize patří k těm, kteří tam pracují – Wollner, Fridrichová, Moravec a pár dalších, ale každopádně to není televize, kterou si platíme my koncesionáři a na kterou dáváme ze svého,“ shrnul reklamní a mediální odborník. „Co kritizuje Fridrichová a zvláště pak senátor Fischer na výroku Klause, že láska k Ukrajincům může být součástí nenávisti k Rusům… ať si zajde do obyčejné hospody a zjistí si, co lidé říkají. My Rusy nemusíme od roku 1968, kdy sem vpadli se spřátelenými vojsky, ale nemůže jít o nenávist se zakazováním pořadů nebo Čajkovského a říkat, že všechno ruské je špatné. Jsme malá země ve středu Evropy a měli bychom být uvážliví a nevykřikovat, jak jsme ve válce. To je zhovadilost a zoufalost,“ poznamenal Jiří Mikeš s tím, že by Česko mělo využít místo ve středu Evropy a stát se mostem, kde se mohou setkat obě strany, aby došly k oboustranným ústupkům a děsivá válka skončila.
Česká televize se vymkla z obojku veřejnoprávnosti
Reportáž České televize o Václavu Klausovi začala slovy moderátorky, že se Klaus stal jedním z posledních evropských mohykánů proruské politiky. „To je naprostá pitomost. Je tady Robert Fico, Viktor Orbán, jsou tedy i němečtí politici a našli by se další také v Anglii. Je to nehorázná pitomost, neinformovanost a jednostrannost. Nemohu si pomoci, ale proč je reportáž tak jednostranná, proč si nepozvali někoho, kdo okomentuje, co chtěl Klaus říci? Ale paní Fridrichová tam nikoho nepustí. To je jednostranná záplava informací, které jsou proti Klausovi a vytrhávají jeho věty z kontextu. Už dávno měla Rada pro Českou televizi zakročit stejně jako Rada pro televizní a rozhlasové vysílání, že tady není vše v pořádku. Česká televize se vymkla z obojku veřejnoprávnosti a jede svoji politiku, která slouží tomu, kdo je momentálně u moci,“ tvrdí Mikeš.
Jeho kritika tedy míří hlavně k nulovému prostoru pro opačné názory, které mohou nabídnout jak čeští, tak zahraniční vojenští analytici, již se problematice dlouhodobě věnují. Slovo by měli dostat i američtí politologové a profesoři. „Jednostrannost se nakonec určitě obrátí proti České televizi, až to skončí a ono to skončí – a možná budeme překvapeni tím, jak to skončí a kdo nakonec bude v uvozovkách vítěz. Ale počkejme si, nedělejme jednostranné výkřiky do tmy, když nejsme informováni,“ vyzval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová