Období silné koruny, které nahrávalo nákupům v zahraničí a Čechům letos výrazně zlevňovalo dovolené, bylo pro mnohé lidi šancí, jak se alespoň částečně chránit před ztrátou své kupní síly v období aktuálního několikaměsíčního rekordního růstu cen.
Zboží v obchodech v zahraničí bylo častokrát v přepočtu za tak nízké ceny, že se k přeshraničním nákupům odhodlali i obyvatelé českého vnitrozemí a úspora činila takové sumy, že jim to nejenom proplatilo jednodenní výlet do sousední země, ale dokonce jim v peněženkách i přes delší cestu zbylo znatelně více, než kdyby jeli nakoupit do supermarketu ve své obci. Na sociálních sítích se tak množily příspěvky lidí, kteří upozorňovali, že svou cestou do sousedních zemí ušetřili klidně až stokoruny a víc a zbylo jim tak i na tankování pohonných hmot, jež byly také vyhledávanou komoditou zejména u našich polských sousedů.
Profitovat z takových nákupů mohli i ti, kteří do ciziny vůbec na nákupy nejezdí, jelikož se jednoduše zboží v obchodech neprodražovalo tolik díky nižší domácí poptávce i jim. Klesající tržby maloobchodu totiž obchodníkům dávají už několik měsíců v řadě jasně najevo, že si čeští zákazníci odmítají výrazné zdražování nechat líbit a nákupy lidí v Polsku, Německu, Rakousku či na Slovensku nutily obchody nezdražit až na příliš „přestřelené“ ceny, znamenající další úbytek zákazníků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas