Vzorky mechu a humusu z příbramských lesů zkoumal Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích a jeho pracovníci upozornili na vysoký výskyt olova, kadmia, stříbra a dalších jedovatých kovů, které houby při růstu vstřebávají do sebe.
„Vysoké koncentrace olova a dalších prvků jsou v Brdech na stovkách kilometrů čtverečních, olovo dosahuje až k vysílači Cukrák na hranici Prahy,“ uvedl pro server Aktuálně.cz Ivan Suchara, připouští však, že zdravotní riziko hrozí spíše při dlouhodobé konzumaci hub z postižených oblastí.
Olova je tam víc
Výskyt jedovatých kovů v houbách potvrdil i tajemník České mykologické společnosti Jan Borovička, který vychází z výzkumu několika institucí včetně přírodovědecké fakulty. Nebezpečí podle Borovičky také příliš nehrozí, sám však přiznal, že by houby ze zamořených oblastí raději nejedl.
Houbaři na Příbramsku jsou prý nepoučitelní a varováním vědců se nijak nedají zviklat. „Když jsme u Příbrami odebírali vzorky, říkali jsme houbařům, co tam chodili, ať raději nic nesbírají, ale nic si z toho nedělali,“ svěřil svou zkušenost Ivan Suchara serveru Aktuálně.cz.
„Lesy v okolí kovohutí vypadají pěkně a stará ekologická zátěž není vidět ani cítit. V tom je to právě zákeřné,“ dodal.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jhe