Pád Tesly během privatizace v 90. letech zasáhl československý elektrotechnický průmysl, ale také otevřel dveře k novým příležitostem. Klíčovou roli sehráli bývalí zaměstnanci Tesly, kteří se rozhodli uchovat technologii pasivního radaru, a tak položili základy dnešní firmy ERA. Ta už v roce 1994 uvedla na trh svůj první pasivní sledovací systém Věra, který dnes v modernizované verzi jako VERA-NG sleduje pohyby ve vzduchu, na zemi i na moři po celém světě.
„Pasivní systémy jsou unikátní tím, že nic nevysílají, a jsou tak radiotechnicky ‚neviditelné‘. Na Západě taková technologie neexistovala, a naše výzva proto spočívala v přesvědčení světa, že i malá země může vyvinout něco výjimečného,“ vysvětluje Lenka Stejskalová Reichová, mluvčí společnosti ERA, která je součástí skupiny OMNIPOL. Přínosy této technologie spočívají nejen v obraně, ale také v civilním řízení letového provozu. Díky schopnosti monitorovat pohyb letadel i mezi destinacemi pomáhá zvládat rostoucí nároky na letecký provoz a zajišťuje vyšší bezpečnost pro cestující.
Systémy ERA jsou dnes přítomny na 70 mezinárodních letištích, včetně 20 z 50 největších na světě. „Naši technologii můžete potkat všude – od Indonésie po Kanadu,“ dodává Reichová. Česká zařízení Made in Pardubice slouží na nejrůznějších místech světa: u moře, v horách, na pouštích či ve městských aglomeracích, kde zvyšují bezpečnost letového provozu a brání srážkám ve vzduchu i na zemi.
Unikátní technologie ERA umožňuje nejen monitorovat polohu a dráhu letadel, ale také přispívá k vyšší efektivitě letecké dopravy tím, že zajišťuje přesné sledování i během cest mezi letišti. To pomáhá efektivněji spravovat přeplněný vzdušný prostor a umožňuje častější odlety a přílety.
„Za posledních 30 let zažíváme rostoucí poptávku po našich pasivních systémech, které mají před sebou ještě slibnou budoucnost,“ doplňuje Reichová. Pasivní sledovací systémy jsou totiž nejen odolné a spolehlivé, ale také vysoce šetrné k prostředí, což je v době klimatických změn pro letecký průmysl klíčové. Tato technologie z Pardubic se stala příkladem českého rodinného stříbra, jež si našlo své místo ve světě technologií.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný