Ve srovnání s průzkumem Kantar TNS zveřejněným v ČT před třemi týdny si ANO svůj podíl udrželo, sociálním demokratům klesl o 2,5 procentního bodu. Komunisté si naopak o 1,5 procentního bodu polepšili.
ODS dva procentní body ztratila a nyní by ji volilo 8,5 procenta. O půl procentního bodu na 6,5 procenta si pohoršili lidovci. Beze změny na 6,5 procenta zůstaly volební zisky TOP 09 a SPD.
Žádné jiné politické uskupení by pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny nepřekročilo. Starostové a nezávislí (STAN), kteří se dohodli na volební koalici s lidovci, by dostali čtyři procenta hlasů. Spolu s KDU-ČSL by tak jen těsně přesáhli desetiprocentní mez, která je hranicí pro vstup do Sněmovny u dvojčlenných koalic.
Také průzkumy ostatních agentur přisuzují vítězství ve volbách ANO a druhé místo ČSSD, která minulé volby do Sněmovny vyhrála. Například podle volebního modelu zveřejněného zhruba před týdnem Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by ANO získalo 32,5 procenta hlasů a sociální demokraté 22 procent. Stejné volební zisky přisoudil těmto stranám v pondělí zveřejněný volební model agentury Focus vytvořený na základě průzkumu z konce února. Volební model STEM podle průzkumu z přelomu února a března dává ANO 27 procent a sociálním demokratům 15,5 procenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp