„Navrhuje se zvýšit redukovanou odměnu uvolněného člena zastupitelstva obce, který je současně poslancem, senátorem nebo členem vlády, z 0,4 násobku na 0,6 násobku odměny pro uvolněného člena zastupitelstva v plné výši,“ píše podle serveru Novinky.cz vnitro v důvodové zprávě k novele zákona o obcích.
Návrh ale kvůli odporu koaličních partnerů zřejmě neprojde.
„Předběžně říkám, že se asi v návrhu zákona nakonec vůbec neobjeví,“ potvrdil ministr vnitra deníku Právo, že s pokusem zvedat odměny politiků s více funkcemi v době, kdy vláda snižuje valorizaci důchodů, narazil.
Mnoho lidí ale nemá ve skutečnosti jasno, koho by se uvažované navýšení odměn týkalo. Nejasnosti panují i ohledně toho, co znamená pracovat jako uvolněný a neuvolněný politik. Někteří lidé si dokonce myslí, že neuvolněný politik za svoji práci nebere vůbec žádnou, nebo jen symbolickou mzdu. Tak to ale rozhodně není a výše některých odměn neuvolněných funkcionářů tak může překvapit.
Podívejme se tedy, co znamená pracovat jako uvolněný, či jako neuvolněný a na jakou odměnu mají tito politici nárok.
Uvolněným zastupitelem (starostou, radním, primátorem) se rozumí osoba, která vykonává volenou funkci na „plný úvazek“, a tedy za tomu odpovídající odměnu, která je stanovena zákonem o obcích. Uvolněný zastupitel je dlouhodobě uvolněn z pracovního poměru a fakticky se stává po dobu výkonu své funkce zaměstnancem obce.
Výše odměn je, jak už bylo zmíněno, stanovena zákonem a v současné době platí pro výpočet takové odměny níže uvedená tabulka.
Pro lepší orientaci si odměny některých zastupitelů ukažme na příkladu.
Pokud má uvolněného starostu vesnice, která nemá více než 1000 obyvatel (např. Miličín, Krásno), má tento starosta přiznanou odměnu zhruba 59 500 Kč – žluté pole.
Zatímco pokud pracuje jako uvolněný místostarosta obce, která má mezi 3000 až 5000 obyvateli (např. Kostelec nad Labem, Hluk), bere za svoji práci přes 64 000 Kč – modré pole.
Pokud vezmeme větší města, jako je třeba Kolín nebo Prostějov, přijdou si jejich starostové, pokud jsou uvolnění, na více než 94 000 Kč – zelené pole.
Tabulka ukazuje i to, že třeba pražský primátor bere za svoji práci zhruba 156 000 Kč, nebo že středočeský radní si přijde na necelých 121 000 Kč.
A teď k těm, kteří pracují jako neuvolnění členové zastupitelstva. To nemusí být jen řadoví zastupitelé, jak je mnohdy vykládáno, ale patřit mezi ně může i starosta, či náměstek krajského hejtmana.
Neuvolnění zastupitelé vykonávají svoji činnost vedle svého hlavního zaměstnání, ale to neznamená, že tato není nijak honorována, jak ukazuje následující tabulka. Tvrzení o tom, že neuvolnění politici pracují v podstatě zadarmo, jsou tedy, jak vidno, naprosto lživá a mimo realitu.
Pojďme si opět příjmy některých neuvolněných zastupitelů ukázat na praktických příkladech.
Neuvolněný místostarosta malé obce do 1000 obyvatel si může přijít na víc než 32 000 Kč – žluté pole, zatímco jeho kolega, který působí jako neuvolněný místostarosta města, které nemá více než 10 000 obyvatel, může obdržet maximální odměnu ve výši téměř 43 000 Kč – modré pole.
Náměstek hejtmana kraje, který má více než 1 000 000 obyvatel pak jako neuvolněný může dosáhnout až na odměnu přes 81 000 Kč – zelené pole.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA