Celkem 41 % Čechů si myslí, že „informační válka je pouze záminkou pro západní vlády k omezování svobody slova a nepohodlných médií“, odhalil průzkum CEDMO zveřejněný na CNN Prima News.
Naopak s názorem, že území V4 je „arénou informační války, kterou vede Ruská federace proti západním zemím“, souhlasí jen 39 % Čechů. Zbylých 20 % má podle průzkumu za to, že informační válka včetně dezinformací nemá žádný dopad, protože „se současný konflikt omezuje na území Ukrajiny a Ruska“.
Šetření probíhalo ve státech Visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko). S tím, že informační válka má být jen záminkou k útoku na svobodu slova, souhlasí 35 % oslovených Slováků a jen 24 % Poláků. Naopak v Maďarsku zastává tento názor stejný počet lidí jako v Česku, tedy 41 %.
Maďaři si navíc méně než Češi myslí, že je jejich území arénou ruské informační války, naopak více jich zastává postoj, že v jejich zemi nemá žádný dopad.
CEDMO, středoevropská observatoř digitálních médií, je projekt s cílem „identifikovat, zkoumat a poukazovat na hlavní zdroje a příčiny nežádoucích informačních poruch ve střední Evropě“.
Mezinárodní konsorcium koordinuje Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, za kterou jej řídí jako člen strategického výboru pedagog Václav Moravec.
Průběžné ověřování faktů má v projektu na starost kromě francouzské agentury AFP také český projekt Demagog.cz.
Někdejší studentský projekt ověřování pravdivosti výroků politiků v nedělních debatách se postupně stal jedním z nejvlivnějších hráčů v českém boji proti dezinformacím. Částečně jej financuje nezisková rodina Open Society Fund napojená na George Sorose, spolupracuje na vyhledávání nevhodného obsahu například s Facebookem.
Projekt CEDMO je placen z veřejných prostředků EU a účastnických států, v loňském roce uváděl, že má z těchto zdrojů k dispozici 36,5 milionu korun. Poté dostal příspěvek od společnosti Google ve výši 1 milion eur.
Na projektu participuje celkem osm partnerů a čtyři subdodavatelé. „Naší nejsilnější stránkou je různorodý tým tvořený technicky i humanitně zaměřenými vědci, žurnalisty a odborníky na ověřování faktů; zkoumaný problém je totiž ze své podstaty interdisciplinární a vyžaduje zkoumání z různých úhlů,“ vysvětlují na webovkách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.