450 milionů korun z prostředků hlavního města. Jde o Savarin
21.06.2022 17:55 | Kauza
ParlamentníListy.cz již v minulosti upozornily na kauzu Savarin, ve které současné vedení hlavního města usilovalo o uzavření smlouvy, podle které by 25 let (s možností prodloužení na dalších pět) platilo měsíc co měsíc 1,5 milionu korun společnosti Crestyl, kontroverznímu developerovi s nejasnou vlastnickou strukturou vedoucí na Kypr. Ani po několika měsících však stále není jasné, kde Slovanská epopej Alfonse Muchy bude umístěna.
reklama
„V tuto chvíli nemáme ze strany Crestylu k dispozici jimi navrhovanou finální verzi smlouvy a nejsme tedy schopni sdělit jakoukoli konkrétní částku za pronájem prostor,“ uvedl mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Mediální zástupce Crestylu Ondřej Micka potvrdil, že o finální verzi dokumentace se teprve jedná. „Předpokládáme, že se vše podaří v řádu několika měsíců zfinalizovat a schválit všemi zapojenými stranami,“ uvedl.
Dohodu o umístění slavného cyklu obrazů koncem ledna schválili městští radní a zahrnovala i návrh úhrad. Částka „nájemného“ je definována v eurech za metr čtvereční, reálná výše v korunách jde k 1,5 milionu měsíčně. O nájemném se navíc hovoří jako o „počátečním“. Doba kontraktu je 25 let, s opcí na dalších pět. I při délce 25 let a ceně 1,5 milionu korun měsíčně se bavíme o 450 milionech korun zaplacených developerovi z prostředků hlavního města.
Micka dodal, že finanční podmínky závisejí na požadavcích na expozici, o kterých se jedná. Náklady na vybudování prostor podle dohody ponese Crestyl a Praha získá podíl na každoročním příjmu ze vstupného.
Umístění obrazů v Savarinu kritizuje také například Spolek pro Slovanskou epopej v Praze, když jeho členka a historička umění Vlasta Čiháková Noshiro sdělila pro ČTK, že podzemní prostory jsou pro umístění nevhodné z bezpečnostního hlediska i z hlediska snahy města uvolňovat turistický tlak na historické centrum.
Dohodu zpochybňuje druhá Muchova dědička, paní Jarmila Mucha Plocková. „K mému zděšení se podle této smlouvy město zbavilo rozhodování o epopeji, svém majetku, a podřizuje se zájmům Johna Muchy, a to za podmínek nejen pro město vysoce finančně ztrátových, ale i pro umělecké dílo nedůstojných,“ uvedla nedávno pro Lidové noviny s tím, že ona sama by se za umístění díla svého dědečka „kdesi v garážích“ musela stydět.
Velký developerský projekt Savarin, palác s obchody a restauracemi, budovaný společností Crestyl na velké ploše u Václavského náměstí, vlastní kontroverzní developer s nejasnou vlastnickou strukturou vedoucí na Kypr. Ministerstvo kultury v březnu zvrátilo původně kladné stanovisko magistrátních památkářů a změnilo ho na negativní. Podle developera se rozhodnutí týkalo původního, několik let starého projektu, který už není aktuální. Developer však nyní požádal ministra kultury o přezkum.
Megalomanský projekt, který má mezi Václavským náměstím, bulvárem Na Příkopech a Jindřiškou ulicí vybudovat obchodní a kancelářské centrum větší než blízké Paladium, je podle ministerstva velmi pochybný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.