Ekonomická teorie ohledně minimální mzdy praví, že jsou u ní v podstatě dvě možnosti. Buď je nastavena nízko a pak je v podstatě zbytečná. Anebo je nastavena výš, než je průnik nabídky a poptávky, a pak má negativní následky, totiž že pracovní pozice, které se s touto úrovní mzdy nevyplatí, začnou zanikat nebo budou přesunuty do zahraničí.
O platnosti této poučky se poučili v New Yorku. Kde od 1. ledna 2024 zvýšili minimální mzdu na 16 dolarů za hodinu, což je zaokrouhleno 367 Kč za hodinu. Trochu jiné podmínky platí v restauracích, kde je minimální mzda menší kvůli americkému zvyku dávat spropitné, nicméně i tam platí, že si zaměstnanec musí vydělat za hodinu 16 dolarů. Dodejme, že v USA je ovšem jiná cenová hladina. Čtyři role toaletního papíru vyjdou na 161 Kč, jeden Big Mac v McDonald’s pak na 121 Kč.
Jak ale informoval deník New York Times, restaurace v největším městě USA začaly experimentovat a práci, o které by se neřeklo, že se dá přesunout do zahraničí, svěřili Filipíncům. Přes internet. Například v restauraci Sansan Chicken v Queensu na Long Islandu. „Pokladní se na mě usmála a doporučila mi sendvič se smaženým kuřecím. Nebo možná tonkatsu (japonský vepřový řízek – pozn. red.). Těžko se to rozeznávalo, internetové připojení na její domovské Filipíny vypadávalo,“ popsal svou zkušenost reportér NYT, který takovou restauraci navštívil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.