Vlastní bydlení je dnes pro většinu mladých lidí a rodin jen velmi těžko dostupné, a tak jsou odkázáni na nájemní bydlení. Ale i ceny nájmů neustále rostou a zejména v Praze a velkých městech lidem způsobují nejeden stres. Podle některých by se tak měly začít stavět byty po vzoru Japonska, kde jsou lidé zvyklí žít v malých garsonkách za minimální ceny.
„Za $300 v Tokiu?? tohle by byl za ~7300 měsíčně absolutně skvělý kauf i v Praze. PROČ TO NEUMÍME,“ píše jeden z uživatelů na síti X s odkazem na prohlídku japonské garsonky.
Za $300 v Tokiu?? ?????? tohle by byl za ~7300 měsíčně absolutně skvělý kauf i v Praze.
— Tonda (@zoufaly_barista) March 5, 2024
PROČ TO NEUMÍME. https://t.co/rF8MSzsHu3
A lidé mu ihned začali vysvětlovat, proč že to vlastně neumíme a takové malé dostupné bytečky nestavíme. „Chápu, že to byl spíš povzdech než seriózní otázka, ale nebál bych se říct, že to souvisí s tím, že si Japonsko uvědomuje stárnutí své populace, že hustota Greater Tokyo Area, které je dostupné rychlovlaky a kde se bude tento bytový dům pravděpodobně nacházet, má menší hustotu obyvatel na kilometr čtvereční než Praha sice těsně, ale má (2600 vs. 2700). Plus mám za to, že kultura bydlení je naprosto jiná, takže se investorům nechce vytvářet podobně kompaktní byty už jen proto, že jim to nemusí stavební zákon umožňovat, což mě také mrzí,“ argumentuje jeden z komentujících.
obyvatel na kilometr čtvereční než Praha sice těsně, ale má (2600 vs. 2700). Plus mám za to, že kultura bydlení je naprosto jiná, takže se investorům nechce vytvářet podobně kompaktní byty už jen proto, že jim to nemusí stavební zákon umožňovat, což mě také mrzí. 2/2

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič