Nejprve poslanec TOP 09 dostal prostor vyjádřit se k seznamu nežádoucích osob, vydanému Ruskou federací. „Čekal bych, že bude v tomto ohledu aktivnější náš diplomant v Moskvě, který nevydal žádné prohlášení,“ vyjádřil svůj názor Ženíšek směrem k českému velvyslanci v Moskvě Vladimíru Remkovi (KSČM) a dodal, že by v této otázce měl být aktivnější i premiér Bohuslav Sobotka. Zároveň se také pousmál slovům ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, podle kterého je to seznam těch, kteří podporovali převrat na Ukrajině.
Ženíška mrzí, že česká vláda celkově musí čekat na nějaké stanovisko Evropské unie, kdežto třeba německá vláda už k seznamu řekla své. „Ale to, že jsem se dostal na seznam, mě nemrzí. Máme mnohem více prostoru v médiích, kde můžeme častěji sdělovat své názory. Zároveň ale věřím, že EU bude postupovat jednotně,“ řekl politik, kterého prý právě vydaný seznam udivil hlavně kvůli sankcím.
Konec sankcí? Až Putin nebude u moci
"Čekalo se, že v létě nastane jakési uvolnění sankcí vůči Rusku. Je možné, že to bylo pouze vypuštění nějakého balónku, nechci ale, aby za tento krok byly další sankce,“ vyslovil se poslanec s tím, že sankce byly uloženy výhradně za ruskou anexi Krymu. Jejich ukončení je nicméně podle něj v nedohlednu, protože například jednou z podmínek zrušení byly volby ve východní části Ukrajiny. „Ty tam ale budou nejdříve někdy v říjnu, takže o nějakém letním zmírnění nemůže být řeč,“ zdůraznil.
Ženíšek také vyjádřil názor, že si v současné době nedovede představit, že by se nyní Rusko vzdalo Krymu. „V dlouhodobém horizontu to ale půjde. Například až Putin nebude u moci,“ naznačil poslanec, kde vidí šanci na zklidnění situace. Ženíšek také řekl, že čekal více od vlády, premiéra či ministra Zaorálka k dokumentu o roce 1968, ve kterém bylo řečeno, že okupace byla bratrskou pomocí. Jediný, kdo na to tedy reagoval, byl Hrad, který dokument rázně odsoudil. „Kdyby nereagoval, ještě více by se zostudil,“ řekl poslanec TOP 09 k výjimečné názorové shodě s Milošem Zemanem.
Hašek se bál o hlasy
Podle Ženíška byl také dobrý krok brněnské radnice, která vydala v minulých týdnech prohlášení o brněnském pochodu smrti. „Nikdo nechce zpochybňovat zvěrstva nacistů ve druhé světové válce, ale to, co se dělo pak, nebylo asi úplně ideální. Pan hejtman Hašek si možná uvědomil, že by mohl ztratit nějaké hlasy v dalších volbách, kdyby vyjádřil podporu,“ řekl Ženíšek.
V závěru se už poslanec věnoval jen imigračním kvótám, které jsou podle něj špatné. „Myslím, že se proti tomu měla vláda více ohradit,“ řekl stroze Ženíšek, podle něhož by bylo nejlepší, kdyby si Česká republika mohla vybírat uprchlíky sama.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd