A vy jste ubližovali černochům! Erdogan to vrátil Německu za Arménii a dodal: Turecké dějiny jsou historií milosrdenství a pochopení. V tom je mezi námi rozdíl

06.06.2016 11:08 | Zprávy

„Nejdříve byste si měli zamést před vlastním prahem,“ vzkazuje turecký prezident Erdogan Německu. Podle jeho mínění by se měla německá vláda soustředit spíše na svou vlastní historii, zejména na holocaust či „masakr sta tisíc Namibijců“, před tím než začne soudit někoho jiného. Erdogan vystoupil v neděli před studenty jedné z istanbulských univerzit, informuje Dailysabah.com.

A vy jste ubližovali černochům! Erdogan to vrátil Německu za Arménii a dodal: Turecké dějiny jsou historií milosrdenství a pochopení. V tom je mezi námi rozdíl
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Erdoganovo pobouření bylo reakcí na rezoluci německého Bundestagu týkající se násilné relokace Arménů z Osmanské říše v roce 1915. Podle nově přijaté rezoluce se jednalo o „genocidu“.

Erdogan v neděli vystoupil při příležitosti promoce studentů istanbulské Sebahattin Zaim univerzity. „Německo! Znovu to opakuji, nejprve se zaměř na holocaust a také na to, jak jste zmasakrovali sto tisíc Namibijců v Namibii, na to byste se měli v Německu soustředit,“ uvedl turecký prezident.

Namibijský masakr je považován za jednu z prvních genocid minulého století, v rámci které byli cíleně likvidováni lidé z kmenů Heroro a Nama v jihozápadní Africe, v té době německém impériu.

Erdogan zdůraznil, že „Německo je úplně tou poslední zemí, která by měla rozhodovat o tom, co je a co není genocida“.

„Naše dějiny nejsou historií masakrů. Naše dějiny jsou historií milosrdenství a pochopení. V tom je mezi námi a Německem velký rozdíl,“ uvedl prezident.

V současné době žije v Turecku na sto tisíc Arménů, zmínil Erdogan. „Polovina z nich jsou turečtí občané, druhá polovina turecké občanství nemá. Přesto jsme je nikdy nikam nevyháněli. Naopak, v současné době k nám mnoho hostů z Arménie přichází,“ vysvětlil prezident Turecka. „Jestliže bychom byli zemí, která je vůči Arménii nepřátelská, poslali bychom tyto lidi obratem zpět,“ dodal.

Erdogan se vyjádřil i k obvinění, že turecká vláda zabavuje nebo zapaluje arménské kostely. „Naopak, předáváme kostely arménským nadacím,“ zmínil. Dodal, že bohatství západních metropolí pochází z tvrdé práce milionů Afričanů.

„Když se dnes pečlivě zahledíme na hlavní města v západní Evropě, uvidíme utrpení milionů Afričanů. Pod elegantní fasádou Berlína, Paříže nebo Bruselu je možné zahlédnout životy, krev, utrpení a sedřené lokty Afričanů,“ zmínil prezident.

Podle oficiálního stanoviska turecké vlády došlo k mnohonásobným úmrtím na arménské straně poté, co se tato část populace Osmanské říše za první světové války postavila na stranu Ruska a vzepřela se osmanským autoritám. Během následného vystěhování pak mělo dojít k mnohým úmrtím.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpovo Grónsko. Žádná legrace, velká globální hra

11:13 Trumpovo Grónsko. Žádná legrace, velká globální hra

Potřebujeme Grónsko, Dánové. V Česku zatím vzbuzují Trumpova slova pobavení a potvrzení, jaký je nas…