Advokát Sokol bez obalu: Zeman spoléhá, že mu nikdo nepřijde nafackovat

17.12.2019 11:22 | Zprávy

Advokát Tomáš Sokol v rozhovoru pro Info.cz konstatoval, že žijeme v právním státě. Přesto chápe občany, kteří po tisících vyrážejí ve velkých počtech do ulic a vyjadřují nespokojenost s tím, jak si premiér Andrej Babiš (ANO) či prezident Miloš Zeman počínají v této zemi. Na Zemanovi nenechal nit suchou. Konstatoval, že stávající prezident záměrně rozděluje společnost. Všechno, co dělá, by totiž mohl dělat podstatně kultivovaněji a mírnějším způsobem. Jeden vzkaz s pozvednutým obočím však poslal i Milionu chvilek.

Advokát Sokol bez obalu: Zeman spoléhá, že mu nikdo nepřijde nafackovat
Foto: CEVRO Institut
Popisek: JUDr. Tomáš Sokol, advokát a pedagog na vysoké škole CEVRO Institut

Každý, kdo chce, může demonstrovat proti vládě. Nepotřebuje to dokládat nějakým smyslem. Štve mě vláda, štve mě premiér, štve mě prezident a mám právo demonstrovat. Ústavou zaručené právo, o kterém podle Sokola nelze diskutovat. „Nesouhlasím, tudíž vezmu ceduli a jsem proti vládě. To je prostě jasný, srozumitelný a legální,“ zdůraznil.

Ale neumí pochopit, co se přesně myslí, když lidé demonstrují za nezávislost justice. „To si nedokážu vysvětlit,“ konstatoval prostě, protože pokud někdo požaduje uchování právního státu, měl by prý také říci, v čem je podle něj náš právní stát narušen a jak by se to mělo změnit. Pokud lidé protestují proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové, podle Sokola je to politička a z tohoto pohledu jsou to protesty pochopitelné. Představa, že ministr spravedlnosti je garantem nezávislosti justice, však podle Sokola nestojí na zcela pevných základech.

A pokud jde o kauzu firmy Čapí hnízdo a trestní stíhání předsedy vlády Andreje Babiše, tak k té by se Sokol jako advokát vyjadřoval jen tehdy, kdyby kauzu opravdu znal. Protože nezná, postupoval by zdrženlivě. Jedním dechem však dodal, že každý může činit, jak uzná za vhodné. Pokud chce třeba sedět v hospodě u piva a třískat do stolu, že je Babiš vinen, činit to jistě může, ale prozatím to není opřeno o nějaký jasně daný právní názor. Soudní judikatura jasně říká, že státní zástupce musí podat obžalobu, pokud má pochybnosti, zda se trestný čin stal, nebo nestal. Rozhodnout musí soud.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Co přesně je podle vás špatně?

Dobrý den, můj dotaz se váže k tomu, co tvrdíte zde: https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Slachta-Prisaha-Soudci-se-boji-soudit-kauzu-Dozimetr-772054 A k té korupci, pořád jako politici slibujete, že s ní skoncujete. Proč je to takový problém? Co jste proto udělal vy? A věříte v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy mě asi volit nebudete.“ Okamura a LGBT aktivisté v dešti

21:23 „Vy mě asi volit nebudete.“ Okamura a LGBT aktivisté v dešti

Štáb SPD už měl po mítinku složené pódium, na brněnské Dominikánské náměstí se snášel déšť, ale Tomi…