Advokát Tomáš Sokol hájí osvobození Nagyové. Dovolával se přitom Masaryka s Hilsnerem

06.06.2015 22:05 | Zprávy

Advokát Tomáš Sokol se na blogu serveru Aktuálně.cz rozepsal o kauze Jany Nagyové-Nečasové a vojenské rozvědce. Přesněji řečeno, věnuje se komentátorům, kteří o případu psali, aniž o něm věděli něco bližšího, a nakonec otráveně konstatovali, že nikdo nebyl odsouzen. Sokol přitom zavzpomínal i na T. G. Masaryka.

Advokát Tomáš Sokol hájí osvobození Nagyové. Dovolával se přitom Masaryka s Hilsnerem
Foto: CEVRO Institut
Popisek: JUDr. Tomáš Sokol, advokát a pedagog na vysoké škole CEVRO Institut

Mnozí se při tom tvářili, jak by pravdu o věci měli uvázanou doma v chlívku. Nebo minimálně četli soudní dokumenty. Což oboje není možné. Tudíž nešlo o seriózní komentáře nebo dokonce rozbory problému, ale o výron emocí. Nic proti němu. Prý je to z medicínského hlediska lepší, než emoce potlačovat. Asi jen Bůh ale ví, proč se tolik lidí tak strašně namíchne, když někoho nezašijou, ale osvobodí,“ podivoval se Sokol.

Podobný zápal známe i z jiných zemí a při pohledu do historie jej nejednou nalézáme i v české kotlině. Za příklad může posloužit tzv. Hilsneriáda, při níž byl národ přesvědčen, že žid Leopold Hilsner spáchal odporný čin, a když si o tom profesor Masaryk dovolil pochybovat, snesl se hněv i na něj.

Obdobně se komentátoři chovají i dnes v kauze zneužití rozvědky, kterou sám advokát považuje za prkotinu, po níž za nějaký čas ani pes neštěkne. Nerozumí však tomu, jak mohli komentátoři mluvit o případu, u něhož neznají fakta. Spustili vlnu kritiky dokonce ještě dřív, než měli možnost číst písemné vyjádření k rozsudku. Ono vyjádření by přitom mohlo ukázat, že rozhodnutí soudu bylo korektní.

Žalobci i obhájci mohou tvrdit leccos. Rozhoduje soud

Ať tak či tak, všem křiklounům připomíná starou zásadu známou v právu již stovky let, která praví, že je při sebemenších pochybnostech třeba přiklonit se ve pro prospěch obviněného. Je pravda, že státní zástupce Ivo Ištvan v rozhovoru pro deník Právo konstatoval, že se jim podařilo nashromáždit 84 důkazů, které podporují verzi žalobců. Na to má ale Sokol jasnou odpověď.

„Ale je na soudu, aby zvážil, zda se tyto důkazy vztahují k věci, jestli se k ní vztahují zásadním způsobem, tedy mohou ovlivnit rozhodnutí, zda jsou věrohodné atd. Účastník řízení může předložit jeden důkaz a úplně to pro závěr soudu stačí, anebo 1 000 důkazů, které jsou pro jeho argumentaci k ničemu. To je na posouzení soudu, a troufl bych si tvrdit, že v této věci obžaloba zcela určitě nepředložila 84 důkazů, které by usvědčovaly obžalované, případně všechny obžalované. K některým se totiž vůbec nevztahovaly. Zdá se, že tak nějak to viděl i soud,“ poznamenal Sokol.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když vyhraje Harrisová. Musk těsně před volbami zmrazil USA

9:35 Když vyhraje Harrisová. Musk těsně před volbami zmrazil USA

Ve více než dvou a půl hodinách stihli moderátor Joe Rogan a nejbohatší muž planety Elon Musk všelic…