Ájatolláh Babiš? „Rozbuška nenávisti.“ Neuvěříte, co Rakušan vymyslel

13.08.2022 16:00 | Ze sítí

„Radši rychlý řez než zesměšňování vlastní země před celou Evropou.“ Babiš se ostře pustil do ministra vnitra Rakušana a pohrozil hlasováním o nedůvěře vládě, pokud ho Fiala neodvolá. Bude se opakovat scénář z roku 2009? Rakušan pak vrátil úder a spojil Babiše s děním za oceánem. A to způsobem, kterému se diví jak politici ANO, tak ODS.

Ájatolláh Babiš? „Rozbuška nenávisti.“ Neuvěříte, co Rakušan vymyslel
Foto: Hans Štembera
Popisek: TK ministra vnitra Víta Rakušana a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové při příležitosti Mezinárodního dne uprchlíků

Lídr opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš na facebooku ostře zkritizoval ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) v souvislosti s korupční kauzou kolem lobbisty Martina Redla, kterého řada zdrojů označuje za šedou eminenci a loutkovodiče Starostů, na něhož měli blízké napojení čelní představitelé hnutí. Odvolání Rakušana z resortu, pod jehož dohled spadá policejní útvar vyšetřující kauzu, je pro Babiše jediné přijatelné řešení. Pohrozil, že pokud předseda vlády Petr Fiala (ODS) k tomuto kroku nesáhne, nechá opozice vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

Babiš ve svém statusu upozornil na skutečnost, že nový ředitel ÚZSI (Úřad pro zahraniční styky a informace) Petr Mlejnek udržoval dlouholetý kontakt právě s obviněným lobbistou Redlem. Ministr vnitra Rakušan prý o Mlejnkových kontaktech s Redlem věděl již předtím, než  ho dosadil do čela jedné ze tří hlavních zpravodajských služeb, zabývající se vnější působností. Teď o odvolání vrchního rozvědčíka nechce ani slyšet, čímž podle Babiše podrývá důvěru veřejnosti v ÚZSI. Rakušana přirovnal k někdejším ministrům vnitra Ivanu Langerovi a Milanu Chovancovi, kteří se taktéž zapsali do dějin svou rolí v různých kontroverzních kauzách.

V tomto kontextu šéf hnutí ANO poukázal na selektivní přístup, který se dle jeho názoru uplatňuje v souvislosti s kauzou Redl. Když ministr vnitra Vít Rakušan zbavil funkce ředitele České pošty Romana Knapa, zdůvodnil jeho odvolání zjištěním, že se vrcholný manažer s obviněným Redlem sešel na jedné schůzce. Předseda STAN tehdy tvrdil, že nebude tolerovat žádné kontakty s obviněným lobbistou. „Padni komu padni.“ Nyní jsou jeho vyjádření poněkud odlišná. 

Babišovi se také nelíbí údajný dvojí metr, se kterým představitelé vládnoucí pětikoalice a nevládních organizací, jako je spolek Milion chvilek, posuzují skandály různých politických subjektů. Připomíná, že v době, kdy na ministerských křeslech seděli zástupci hnutí ANO a jeho tehdejšího koaličního partnera ČSSD, tzv. „chvilkaři” a další urputní bojovníci za právní stát probděli dlouhé bezesné noci kvůli obavám o českou demokracii při sebemenším přešlapu nějakého vládního politika. Nyní prý organizovaný zločin prorůstá až do těch nejvyšších mocenských pater české politiky, avšak nikomu z tzv. demobloku to nevadí, neboť u kormidla sedí „jejich politici“.

Lídr hnutí ANO si dle svých vlastních slov nepřál pád vlády v době českého předsednictví EU. Nicméně situace už je prý příliš vážná a proto je ochoten vyzvat k hlasování o nedůvěře vládě, pokud premiér Fiala nevyhoví jako požadavku a neodvolá ministra vnitra Rakušana. „Radši rychlý řez, než aby Fialova vláda dál zesměšňovala vlastní zemi před celou Evropou a celým světem,“ závěrem shrnul svůj postoj.

Proti Babišově kritice se vzápětí ostře ozval sám Rakušan, který vrátil úder pro změnu na twitteru. „Opozice ještě nedávno tvrdila, že hlasování o důvěře vládě během evropského předsednictví nevyvolá. Andrej Babiš teď změnil názor. Obálka s modrým pruhem z francouzské prokuratury evidentně kazí plány na prezidentskou kampaň,“ obul se do svého politického rivala narážkou na zprávu, že francouzská finanční prokuratura začala bývalého premiéra vyšetřovat pro podezření na praní špinavých peněz při nákupu nemovitostí.

Pro vyvolání hlasování o nedůvěře je podle Ústavy ČR potřeba návrh 50 poslanců. ANO se svými 72 zástupci v dolní komoře Parlamentu by toho mohlo docílit snadno. Pro vyslovení nedůvěry pak musí hlasovat 101 poslanců. Během posledního českého předsednictví EU takto padla druhá vláda Petr Topolánka, což způsobilo politické zemětřesení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AKS



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…