Německé zpravodajské služby hovoří o tom, že v zemi aktuálně pobývá nejméně jedenáct tisíc salafistů. Přitom ještě před několika málo lety jich bylo podle oficiálních údajů něco málo přes tři tisíce. Vznik Islámského státu a následná migrační krize do Německa společně se stovkami tisíc migrantů „zavály“ i několik tisíc salafistů. Vedle přistěhovalců však ideologii radikálního islámu podléhají v menší míře také rodilí Němci a v poslední době také Němky.
Jednou z nich je nyní devětadvacetiletá matka šestileté dívky Diana R. Zdravotní sestra z Hessenu konvertovala k islámu a začala snít o životě v Islámském státě, kam se chtěla v roce 2015 odebrat společně se svým novým partnerem a s tehdy tříletou dcerou. Na tuto myšlenku ji přivedla její kamarádka Sybille, která na svém facebooku sdílela zkreslené informace o „báječném“ životě ve válečné zóně v Sýrii.
Plány Diany R. však byly odhaleny německými úřady a vše nakonec skončilo v roce 2015 u soudu. V tomto případě se v tom podařilo zradikalizované konvertitce zabránit. V mnoha jiných případech tomu tak bohužel není. Jak uvádí magazín Focus, jenom ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko žije přes 3000 salafistů, z nichž deset procent tvoří ženy. Vyplývá to z informací, které si vyžádali Zelení ve zdejším parlamentu v Dusseldorfu.
Z nejlidnatější spolkové země Němcka již odešlo bojovat do Sýrie a Iráku na straně džihádistů 255 osob, z nichž o něco méně než třetinu tvořily ženy. Zpátky do Německa se potom dle údajů bezpečnostních služeb vrátilo 75 osob. Navrátilců z válečných zón, včetně zvýšeného počtu žen a dětí, však bude v příštích měsících patrně přibývat, jak ostatně loni v prosinci varoval prezident Spolkového úřadu pro ochranu ústavy Hans-Georg Maaßen
Jak ukazují aktuální čísla ze spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, salafistickém hnutí v posledních měsících roste zastoupení žen a společně s tím také důležitost jejich postavení. „Mnoho mužů odešlo bojovat do Sýrie, Iráku či Libye, případně byli odsouzení k několikaletým trestům v německých věznicích. Na jejich pozice v rámci hierarchie hnutí začínají nastupovat ženy, které navíc začínají hrát čím dál tím aktivnější roli,“ uzavírá magazín Focus.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro