Alexandr Vondra ohromil publikum. Odhalil, jak se vyjednávalo o radaru v Brdech, proč Německo hrozí výbuchem a Sanders je nebezpečný člověk

28.04.2019 12:41 | Zprávy

REPORTÁŽ Lenin jako produkt Západu a Stalin, Putinův oblíbenec a vzor. Škoda, že radar v Brdech nakonec nebyl – mohou za to naši neodpovědní politici. Kapitalisticko-komunistická Čína a Indie. Francie „upouštějící páru“ a Německo potlačující názory může „bouchnout“. Mladí konzervativci v Plzni uspořádali diskusní dopoledne k výročí NATO a pozvali si čtyři pravicové hosty. Deset procent obyvatelstva je v pohodě, ale zbývající vyžadují jistoty. Sanders je druhý Kavan, horší než Zaorálek. V Kremlu vládne dogmatický car, hydra, a proto se Rusko nikdy nedostane na úroveň Západu.

Alexandr Vondra ohromil publikum. Odhalil, jak se vyjednávalo o radaru v Brdech, proč Německo hrozí výbuchem a Sanders je nebezpečný člověk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Kolem padesáti především mladých lidí bylo přítomno diskusi pravicových kandidátů do Evropského parlamentu. Poslechli si Alexandra Vondru za ODS, Radku Trylčovou (ODS), členku Rady Plzeňského kraje, emeritního profesora ekonomické fakulty Západočeské univerzity Miloše Nového (TOP 09) a nejmladšího kandidáta do Evropského parlamentu za KDU-ČSL Františka Talíře.

Proč ten radar (sakra) není u nás?

Na první dotaz mladého muže na radar v Brdech, „co nakonec rozhodlo, že tam není? V té době šlo ještě takové kladné povědomí o NATO“, odpověděl Alexandr Vondra: „Jel jsem přes Míšov a tam jsem u bufetu rituálně zastavil a vzpomínal jsem, jak to mohlo být krásné,“ zavzpomínal Vondra na nedávnou cestu. „Nebyl jediný důvod, aby tam Američané neměli nějaký strategický prvek, který by chránil nejenom nás, ale i je. Kdyby tomu tak bylo, tak měli o důvod víc se na nás nevykašlat. Když máte v nějaké bance peníze, tak vám přece jen na ní záleží víc než na té, kde má něco uloženo váš kamarád. Proč to nevyšlo? Z velké části si za to můžeme hlavně my sami. Tehdy se to dalo zvládnout. Když jsem to začínal propagovat a byl v první Topolánkově vládě jako ministr obrany, tak jsem se nějakým způsobem se socany dohodl. A součástí toho bylo, že sem Američané dají radar a ne rakety, protože ty prý dají do Polska, protože Poláci jsou tvrďáci. Češi jsou takové holubice, na radar by se dívali jako na jemnější nástroj než na ty rakety. Mělo to ze začátku šedesát procent podpory,“ konstatoval Vondra.

„Jenomže pak Paroubek zjistil, že nebude ve velké koalici a rozehrál, a hlavně Luboš Zaorálek, tvrdou populistickou hru. Začal úplně nesmyslně hrát na ty nejtemnější pudy, nesmysly, že radar jsou uši a že po nás pak budou střílet. Podařilo se jim do jisté míry překlopit veřejné mínění. Typická nezodpovědná politika,“ zhodnotil věc jednoznačně exministr.

„Druhý moment bylo také to, že tomu příliš nenahrála změna ve Spojených státech. Nastoupil Barack Obama, který se začal z Evropy více stahovat a všiml si, že s tím máme vnitropolitický problém. Chtěl demonstrovat změnu a systém změnil,“ uvedl smutně Vondra. „Výsledek je, že zde je systém, který má své prvky ne v Česku a Polsku, ale v Polsku a Rumunsku. Tedy nás nahradilo Rumunsko a systém je designován trochu jinak. Takže chuť Američanů je teď trochu nižší. Je to škoda, bohužel to ukázalo vysokou nezodpovědnost české politiky. Pamatuji se na to, protože do poslední chvíle ještě jako místopředseda vlády, když byl ministrem Karel Schwarzenberg, zkoušel hledat nějaké kompromisy. Dokonce Američané ještě pomýšleli, že se to s tou smlouvou dá nějak dohrát, zároveň tam byla taková odkládací klausule, až se potvrdí, že Írán je bezpečnostní hrozbou. Bylo to dojednané, odlétal jsem zpět do Evropy a pak nějací čtyři poslanci ‚popravili‘ vládu. Byl konec, Obama se řítil do Prahy a všichni velcí politici si to zúžili na jeden moment, a to si s ním udělat fotku,“ zhodnotil Saša Vondra.

Talíř k tomu dodal: „Nálady ve společnosti se mění, vstupovali jsme referendem do Evropské unie, dnes by někteří vystupovali. Když by tu byl takový barák, jako je radar, tak je to určitě garance, a proto mne to mrzí.“

Problematický soused – pozor na něj!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman pro PL: Reforma, nebo koryta? Motoristé jako komunisté v roce 1968

11:45 Ivan Hoffman pro PL: Reforma, nebo koryta? Motoristé jako komunisté v roce 1968

POHLED IVANA HOFFMANA Ivan Hoffman nově exkluzivně pro ParlamentníListy.cz píše o pokusech napravit …