"Jsme přesvědčeni, že zřízení jakéhosi centra výcviku vrtulníkových posádek je správný krok. Považujeme to za důležitou věc, stojíme o americkou účast," řekl Nečas minulý týden před Bílým domem. Dodal, že není těžké se dovtípit, že pardubický projekt je náhražkou za protiraketový radar, od něhož Obamova vláda odstoupila poté, co předchozí Bushova vláda tento projekt podporovala.
Američané chtějí cvičit své piloty vrtulníků v Pardubicích proto, že se chtějí zdokonalit v ovládání ruských strojů Mi-17. Ty jsou v lokalitách jako je například Afghánistán nepřekonatelné a špičkou ve výcviku na Mi-17 je Česká republika, která umístila tréninkové středisko právě do Pardubic.
Pardubicím by to přineslo prestiž
Majitelem výcvikového střediska je společnost Letecké opravny Malešice. Ta vidí ve výcviku amerických pilotů příležitost pro pardubický region. "Přínos pro Pardubice by byl nejen v nové infrastruktuře. Jde i o morální kredit a prestiž," řekla mluvčí společnosti Martina Fišerová. Ředitel firmy Jindřich Ploch dodal, že ve městě by se vystřídaly až desítky posádek ročně. "Nejde přitom jen o piloty, ale celé posádky včetně pozemního personálu," podotkl Ploch.
Podle náměstka ministra obrany Jiřího Šedivého by mělo být výcvikové centrum hotové do května příštího roku. Zatím však není jasné, s jakou podporou se setká tato aktivita ze strany radnice. Vedení města totiž o plánech ještě nic neví.
Čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk