Boje mezi Spojenými státy a Ruskem se podle autora textu uveřejněného na serveru První zprávy.cz přesunuly z Ukrajiny do Sýrie. Z počátku se to zdálo bezpečnější. Jenže jen do chvíle, než do Sýrie dorazily ruské a americké pozemní síly. I prezident USA Obama totiž poslal do této země speciální jednotky, ačkoli sliboval, že noha amerického vojáka nevstoupí na syrskou půdu.
Vzpomeňme si, že podobně to vypadalo i v šedesátých letech minulého století ve Vietnamu. Prezident J. F. Kennedy poslal na jih Vietnamu vojenské poradce, ale brzy seznal, že to nestačilo, takže poslal i pozemní síly. Na straně vietnamských komunistů stáli i Rusové a víme, jak to nakonec dopadlo. Kennedy byl prezidentem Demokratické strany a jeho nástupci z této strany se drží zlatého pravidla – posílají do válek jen vzdušné síly. Stačí se podívat na počínání Billa Clintona v Srbsku v roce 1999.
„Oficiálně sice jde oběma hlavním aktérům o boj proti mezinárodnímu terorismu, zejména proti tzv. Islámskému státu, ve skutečnosti však se hraje o to, zda v Sýrii bude v budoucnosti sekulární či islamistický režim. Připadá mi, že Američané jsou v tomto ohledu zcela ve vleku svých spojenců (Saúdské Arábie a Turecka), takže pomáhají islamistům, zatímco Rusové se snaží udržet sekulární charakter posledního významného neislamistického státu v regionu. Zdá se, že nebudou trvat na udržení prezidenta Asada,“ píše Bašta.
Rusové ovšem spoluprací se státní mocí šetří značné náklady a jejich vojenské zásahy jsou efektivní. To se o Spojených státech říci nedá. Američané vynakládají nemalé prostředky na vycvičení „umírněných islamistů“, ale ti často přecházejí na stranu nepřátel, na stranu Islámského státu. Obama by si proto raději měl rychle vzpomenout na „zlaté pravidlo demokratů“ zmíněné Baštou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp