Americký novinář přednášel v Praze pod záštitou Bakaly. A tohle napovídal mladým českým žurnalistům

16.08.2018 17:07 | Zprávy

Adam Entous je americký investigativní novinář a čerstvý držitel Pulitzerovy ceny. Říká, že jeho práce se od nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu zhoršila. „Jste pořád krok od katastrofy,“ tvrdí v rozhovoru, který vyšel na webu HlidaciPes.org.

Americký novinář přednášel v Praze pod záštitou Bakaly. A tohle napovídal mladým českým žurnalistům
Foto: pixabay.com
Popisek: Tisk - ilustrační foto

Adam Entous je teď členem redakce týdeníku The New Yorker. Do Prahy přijel jako lektor programu pro mladé novináře Journey: Journalism Bootcamp, který organizuje Bakala Foundation. Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem publikoval Adam Entous s kolegy z deníku The Washington Post, kde tehdy působil, sérii článků mapujících kontakty členů Trumpovy kampaně s Ruskem. O rok a půl později řeší otázku, jestli a jak přesně se Rusko pokusilo průběh voleb ovlivnit v Trumpův prospěch hned několik vyšetřovacích týmů a komisí v USA.

Nyní vyšetřování vede Robert Mueller. Novinář ho chválí za jeho dosavadní práci, ale podotýká, že zatím pouze potvrdil to, s čím už přišli Entousovi kolegové. „Myslím, že Mueller ještě do (listopadových kongresových) voleb přijde s něčím novým, a nevidím žádné signály, že by jeho vyšetřování nějak zpomalovalo. A pokud v listopadu demokraté dokážou sebrat republikánům většinu aspoň v jedné z komor Kongresu, může ta hra o Trumpovu budoucnost nebo i pokus o jeho případné odvolání – impeachment – vypadat úplně jinak,“ odhaduje novinář.

Adam Entous si myslí, že Trump vyšetřování bere osobně. „Když někdo zmiňuje ruské vměšování do voleb v roce 2016, vlastně tím umenšuje historické Trumpovo vítězství, jak ho vidí on sám,“ tvrdí. Ale prý chápe, co se děje. Entous prý hovořil s důstojníkem zpravodajských služeb, který při rozhovoru s Trumpem odhalil, že Trump celé situaci rozumí velice dobře. Ale údajně shazuje vyšetřování, protože mu záleží na tom, jak ho lidé vnímají. Podle novinářových zdrojů Trumpovi lidé lhali o obsahu jednání s Rusy a snažili se setkání s nimi bagatelizovat.

Z vměšování do amerických voleb vyplynula další otázka. Zda se Američané poučili a jsou schopní lépe poznat „dezinformace a prokremelskou propagandu“. Entous říká, že s veřejností se v Americe vůbec nepracuje a žádná strategie proti vměšování neexistuje. Jediná změna je prý v chování společností Facebook a Twitter. Twitter údajně smazal „boty“, tedy falešné účty, které prý Rusové používali.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

22:21 „Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

Vyhýbavé odpovědi a značná nervozita, tak vypadala reakce lidí spolupracujících s redakcí Visegrad I…