Aslund napsal knihu „Ruský klanový kapitalismus“. Píše v ní, že Jegor Gajdar nastartoval důležité ekonomické reformy, které však stávající prezident Vladimir Putin pohřbil. Místo toho, aby v nich pokračoval, změnil systém v kleptokracii, ve které si díky korupci přijdou na své především Putinovi přátelé a spojenci, ale ruská ekonomika jako celek tímto rozkrádáním trpí.
Bohatnou prý především Putinovi přátelé z dětství, Putinovi přátelé z KGB a jeho současní nejvýraznější podporovatelé. Dlouholetý ruský prezident má ve svých rukou tolik moci, že si takovéto hýření může dovolit. Podle Aslunda měl Putin tento vývoj na mysli od chvíle, kdy se poprvé stal prezidentem, tedy v roce 2000.
Na vlnách Českého rozhlasu posluchačům představil knihu publicista obeznámený se situací v Rusku Jefim Fištejn.
„Je třeba si uvědomit, že ruské peníze ve výši až 800 miliard dolarů jsou vyvedeny do ciziny a zaparkovány v nemovitostech. Anders Aslund tvrdí, že investice do ruského hospodářství nečiní 30 procent HDP, jak tvrdí ruská statistika, nýbrž jen 20 procent, a průměrný růst v Putinově době nedosahuje sedmi procent, nýbrž jen jednoho procenta. Putin konsolidoval svou politickou moc pomocí nebetyčné korupce. Je to velmi účinná korupce, která pracuje v jeho prospěch a ku prospěchu jeho nejbližších přátel,“ napsal Fištejn.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp