Nejstabilnější voličskou základnu měly v letošních volbách tradičně KSČM a KDU-ČSL. Naopak poměrně přelétaví byli voliči hnutí ANO 2011. Část z nich podpořila stranu znovu, velká část se ale přiklonila k malým stranám. Podporovatele si mezi sebou vyměnily ODS a TOP 09 a v menší míře rovněž Svobodní a Piráti.
Nízká volební účast je i příčinou snížení podpory ODS
K volbám do Evropského parlamentu přišlo jen 18,2 procenta voličů, což je historicky nejslabší účast. Podle sdružení se stranám nepodařilo přilákat téměř žádné voliče, kteří nehlasovali v podzimních volbách do Sněmovny. Během evropských voleb zůstali doma především voliči Úsvitu. Strana ztratila téměř všechny příznivce z loňských voleb a letos pro ni hlasovali většinou úplně jiní lidé. K volebním urnám příliš často nepřicházeli ani bývalí voliči ČSSD a KSČM. Nízká volební účast je i příčinou snížení podpory ODS, dodalo sdružení.
Voličské přesuny byly vypočteny statistickou metodou zvanou ekologická inference. Sdružení uvádí, že přesnost modelu je mezi 80 a 90 procenty.
Evropské volby vyhrálo v České republice hnutí ANO se ziskem 16,13 procenta hlasů. Strana TOP 09 obdržela 15,95 procenta, ČSSD 14,17 procenta, KSČM 10,98 procenta, KDU-ČSL 9,95 procenta a ODS 7,67 procenta hlasů. Europoslance mají prvně i Svobodní, kteří získali 5,24 procenta hlasů. Piráti zůstali těsně pod pětiprocentní hranicí, získali 4,78 procenta hlasů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp