„Dobrý den, volila jsem vás proto, že jste řekl, že budete stát vést jako firmu. Máte taky tolik úředníků ve vašich firmách?“ ptala se Babiše paní Linhartová a zpochybňovala jeho volební sliby. „Nevytváříte tak umělou zaměstnanost?“
„Od začátku svého působení v politice se snažím všechny přesvědčit, že ‚řídit stát jako firmu‘ je správné heslo,“ odpověděl ministr financí a zdůraznil, že veřejný sektor je na tom v rámci personálních zdrojů výrazně hůře než ten soukromý, protože je v mnohém limitován. „I přes komplikovanou situaci, kdy veřejný sektor špatně shání kvalitní lidi a ještě hůře si je udržuje a motivuje, tak se snažím jako ministr financí dbát na ekonomickou stránku věci a zamezit neodůvodněným nárůstům v počtu nových zaměstnanců,“ dodal Babiš s tím, že chce prosazovat takové zákony, aby „motivoval jednotlivé úřady s volnými místy a kapacitou lépe hospodařit“.
Paní Markéta Jandísková chtěla po Babišovi vědět, zda má náš sociální systém nějakou právní ochranu v případě, „že sem přijde x desítek tisíc matek s dětmi – azylanti – a stát najednou zjistí, že zkolaboval“. Navrhla, že by měl sociální systém fungovat pouze pro občany ČR. Dotázala se však ministra financí i na situaci kolem Velké Británie a Francie a jejich snah odstoupit od Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. „Jsem znechucena, v poslední době se prosazují perverznosti, manželství lesbiček a gayů a následná adopce dětí, otevřená podpora menšin na úkor většiny,“ poznamenala a dodala, že Česko prosazuje „morálně zvrácené zákony“ a že bychom si měli vzít příklad z Ruska a Číny, kde „opravdové rodinné hodnoty“ stále žijí. Zmínila také, že uprchlíci jsou podle ní „potenciální hrozbou“ občanům země, kam přijdou.
„Pokud by migrace pracovníků a dalších osob negativně ovlivňovala práva na sociální dávky, mohlo by dojít ke snížení zájmu pobývat mimo území jejich státu,“ poznamenal Babiš v obšírné stati na téma volného pohybu uvnitř Evropské unie. Vzhledem k tomu, že smlouva o sociálním zabezpečení existuje v nadnárodní úrovni, nelze zavést pravidlo, že by se vztahovalo pouze na občany ČR. „Ale nebojte se, náš stát nemůže jen tak zkolabovat. Mimo jiné i proto, že trvám na tom, co už dlouhodobě říkám, že v ČR uprchlíky nechceme,“ ujišťoval Babiš Jandískovou.
„Je pravda, že po útocích v listopadu 2015 zvažovala i Francie dočasné odstoupení od určitých částí smlouvy,“ poznamenal Babiš s tím, že v Británii k tomu nakonec zřejmě nedojde. „Česká republika žádné podobné kroky nechystá,“ dodal a vyjádřil se i k podezření o zvrácených zákonech.
„Nevím, o jakých morálně zvrácených zákonech mluvíte, ale nepřipadá mi normální, aby stát cíleně pronásledoval například sexuální nebo náboženské menšiny, tak jako se to děje v Rusku, nebo aby stát nutil své občany k politice jednoho dítěte, která vedla k preferenci chlapečků na úkor holčiček,“ připomněl Babiš situaci v Číně. Podle něj není migrační krize důvodem k tomu, abychom upouštěli od „tolerance a respektování nejrůznějších svobod. Musíme je chránit a bránit, ale rozhodně nesouhlasím s tím, že bychom je měli potlačovat nebo perzekvovat“.
1ANDY se dotázal Babiše na to, zda souhlasí s novelou zákona o zdražení vody. Poznamenal, že jsme v současnosti na „úrovni hygienického minima“, jak lidé šetří vodou. „Další zdražování vody už je naprosto nepřípustné a protilidské!!!“
„Ministerstvo životního prostředí dle dnešní tiskové zprávy oznámilo stažení novely vodního zákona, jejíž součástí byl i návrh na zvýšení poplatku za odběr podzemní vody a poplatků za vypouštění odpadních vod a další chemizaci,“ odpověděl Babiš s tím, že stejně přesto může dojít ke zvýšení poplatků za odběr vody povrchové. Dodal, že cena vody je jedním z hlavních témat ministerstva financí a že jí věnuje velkou pozornost. „Takže jak to říká pan ministr Brabec, voda nezdraží, tedy rozhodně ne kvůli ochraně podzemní vody a snížení znečištění vodních toků, a poplatky za vodu nezvedneme,“ shrnul Babiš svou odpověď.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa