Arenberger v Partii mluvil o rozvolnění. Pak pustili do vysílání Pohlreicha: Jel jsem přes Prahu, zakrytý obličej výjimka...

09.05.2021 15:21 | Zprávy

Hostem pořadu Partie Terezie Tománkové byl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Musíme prý být stále opatrní. S očkováním by lidé podle něj neměli otálet, už kvůli testování. V červnu již budou vakcíny proti covidu údajně přístupné všem. Bude se také rozvolňovat. Své si k tomu řekl i známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. Lidé to podle jeho názoru vzali do vlastních rukou a restaurační byznys je zdecimován. MeSESu se rozvolňování nelíbí, a Arenberger nelituje.

Arenberger v Partii mluvil o rozvolnění. Pak pustili do vysílání Pohlreicha: Jel jsem přes Prahu, zakrytý obličej výjimka...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministr zdravotnictví Petr Arenberger

Co by se podle ministra muselo stát, abychom jako země spadli do další vlny epidemie? „Musíme být stále opatrní, protože 30 až 40 procent našeho obyvatelstva je stále vnímavých vůči viróze. Kdyby se ti nakazili, tak by teoreticky mohlo dojít k další vlně, a to nechceme, proto se stále ve vnitřních prostorech nosí respirátory a musí se dodržovat ten social distancing. Nyní jsme povolili, že na ulicích se již nemusí nosit respirátory, ale pouze třeba na zastávkách, kde je více lidí najednou. Je tu i důvod, že pomalu sem zase začínají nahlížet různé mutace ze zahraničí, za posledních 14 dní to bylo 56 záchytů nejrůznějších mutací, o kterých zatím nevíme, jestli jsou rizikovější, nebo ne,“ odpověděl Arenberger.

Ministr také navrhl, že antigenní testy již nebudou poskytovány tak často zdarma. Jedním důvodem, proč by tomu tak mělo být, prý je, aby byli lidé motivováni nechat se očkovat. „Chtěl bych apelovat na to, aby lidé v těch skupinách, které už jsou otevřené, zbytečně neváhali a přihlásili se na očkování, protože kdo chce třeba z takovýchto skupin vycestovat do zahraničí, tak v některých zemích bude stačit třeba jedna dávka na očkování a nějaký odstup od ní. Na druhou stranu, může se stát, že by některé země vyžadovaly dvě dávky. Takže určitě apeluji na každého, aby s očkováním neváhal, už kvůli očkování.“

Arenberger také dodal, že se nyní ministerstvo snaží co nejrychleji otevřít všechny skupiny, aby nejpozději v červnu bylo očkování dostupné všem. Ministr také ocenil nasazení praktických lékařů při očkování. Uznal ale, že dochází k problémům na úrovni jejich zásobování vakcínami. Dodal, že třeba přeočkovávání proti covidu si bez nich nedovede představit.

Šéf zdravotnictví také mírnil obavy některých lidí z vakcíny AstraZeneca. Podle jeho názoru má například kuřák nebo uživatelka hormonální antikoncepce daleko větší pravděpodobnost vzniku krevních sraženin než při aplikaci této vakcíny.

Pak padla řeč na rozvolňování. „Pro mě je velký den zítra, kdy se rozvolňují obchody a děti jdou zase více do škol a jsou tam i další prostory, které se otevřou. Na 17. května připravujeme velmi zajímavý balíček. Kulturní a sportovní záležitosti, školy bez rotací, ale já ještě dnes nechci slibovat, že to bude opravdu 17. května. Na to se musíme podívat společně s epidemiology,“ řekl Arenberger s tím, že poradní skupina MeSES nebyla s rozvolňováním spokojena.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: AZy

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…