Lidé z postižených oblastí si stěžují, že se jejich obci nedostává pomoci, nebo přichází pozdě. Vojáci přitom podle ČT24 psali, že jsou připraveni a čekají jen na povel k zákroku. Ministr obrany Alexandr Vondra z ODS však tvrdí, že armáda není prvním, kdo musí přijít pomoci a že je důležitý řád.
„Myslím, že jsme konali dostatečně. V sobotu, kdy šlo o záchranu životů, jsme reagovali rychle. V neděli už musely být povely organizovanější. Vojáci nemohou v pohotovosti bloudit v kraji a nabízet pomoc. Systém je integrovaný. Pro tuto práci jsou nejlépe vybaveni hasiči," vysvětluje Vondra v pořadu Hydepark s tím, že jsou to hasiči, kdo by se měl na záchranných pracích podílet největší měrou.
Chyba organizace, málo vojáků, stěžují si lidé
Podle Vondry ministerstvo obrany nepochybilo. Je to prý starost starostů, aby si zajistili potřebnou pomoc. Právě na organizaci a komunikaci všeobecně si v přímém přenosu stěžovali obyvatelé obce Raspenava.
„V jiných obcích je pomoc organizovanější, funguje to jinak. Všichni to v televizi vidí. Tady není nic. Žádný krizový štáb. Vše tu řídí dobrovolní hasiči. Doteď tu nemáme vodu, proud, nic. Náš starosta je zalezlý, nekoná. Například v sousední vesnici Višňová zvládá situaci místní starostka mnohem lépe," stěžovali si obyvatelé Raspenavy.
Řídit záchranné práce není úloha armády
Starosta obce Pavel Lžičař se brání. Prý sice nebyl mezi občany vidět ale koordinoval pomoc od hasičů. Krizový štáb se prý snažil přivolat několikrát, ale marně. Nyní by nejvíce potřebovali pomoci s co nejrychlejší obnovou kanalyzace a komunikací.
Alexandr Vondra na to reagoval tak, že se v roce 2006 uzákonilo, že starosti s organizací podobných akcí připadá na občany volenou samosprávu. Měli by si tedy sami zvolit do čela obce lidi, kteří mají organizační schopnosti. Znovu připomněl, že není funkcí armády, řídit záchranné práce. „To by bylo dokonce protizákonné. Tak to chodilo naposledy za komunismu," říká Vondra.
Solidarita suchých s mokrými
Ministr financí Miroslav Kalousek při pondělním jednání vlády navrhl, že by každý občan v rámci daní odváděl stokorunu měsíčně, která by šla do povodňového fondu. „Svým způsobem by to byl zvláštní dar," popisuje návrh ministr.
„Hradily by se z toho záchranné práce a vše co s nimi souvisí. Pokud by se fond nevyčerpal, finance bychom použili na vybavení dobrovolných hasičů, sami jste slyšeli, že je nedostatečné. Rámcovou koaliční podporu tento návrh má. Je to takzvaná solidarita suchých s mokrými," vysvětloval Vondra.
Můj tým? Šedivý + Šedivý
Ministr obrany zatím nechce prozradit složení svého týmu. Uvedl jen, že jeho hlavou bude exministr obrany Jiří Šedivý. Povede přípravu nové armádní koncepce. Jeho kolegou bude také Jiří Šedivý, tentokrát ale bývalý náčelník generálního štábu Armády České republiky.
Více:
Palas (ČSSD): Na silnicích způsobila povodeň škody za 165 milionů
Armáda pomáhá hasičům s vodou. Povodně už mají tři oběti
Vondra: Pomoc armády bude pokračovat
Foto:europarlament.europa.eu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mab