Armádní piloti budou cvičit na nových letounech L-39
09.06.2023 16:14 | Tisková zpráva
Centrum leteckého výcviku státního podniku Lom Praha se dočká nových podzvukových cvičných letounů. V květnu odstartovala jejich sériová výroba v pražské společnosti Aero Vodochody. Legendární L-39 NG tak bude nově sloužit také k výcviku českých armádních pilotů.
reklama
„S přezbrojením Centra leteckého výcviku Lom Praha neměníme výcvikovou platformu na Albatrosech, naopak jí dáváme vyšší kvalitu. I nadále budeme pro výcvik pilotů Armády České republiky a zahraničních vojenských letectev využívat české letadlo. A to je unikátní národní schopnost v propojování výroby letadla a výcvikových kapacit,“ uvedl Jiří Protiva, ředitel státního podniku Lom Praha.
Klíčovým důvodem pořízení L-39 NG pro armádní výcvikové účely je především zajištění kontinuity výcviku pilotů taktického letectva na podzvukových proudových strojích Albatros. Stávajícím letounům L-39 C, které provozuje Centrum leteckého výcviku Lom Praha již devatenáct let, totiž končí technická životnost.
„Tato zakázka je pro Aero velice důležitá, a to z hlediska exportního potenciálu a sběru provozních informací. Reference českého zákazníka a vzájemné konzultace jsou významnou platformou k případnému dalšímu posunu v tomto projektu,“ uvádí Viktor Sotona, generální ředitel a prezident Aero Vodochody Aerospace.
Prvním „engéčkem“ pro Lom Praha bude letoun s výrobním číslem 7029. Výkonný viceprezident a Chief Industrial Officer Jan Čáp představil doposud největší díl z tohoto letounu a další díly, které jsou již připraveny pro montáž.
Kontrakt na dodávku čtyř nových strojů L-39 NG pro základní a pokročilý výcvik pilotů Vzdušných sil Armády České republiky, s opcí na další čtyři letouny, podepsali v listopadu loňského roku vrcholní představitelé obou institucí – prezident a generální ředitel AERO Vodochody AEROSPACE, Viktor Sotona a ředitel LOM PRAHA s.p., Jiří Protiva. Součástí smlouvy pro prvního českého zákazníka je mimo jiné úvodní výcvik pilotů a pozemního personálu, speciální a výšková výstroj, pozemní vybavení, včetně počáteční sady náhradních dílů, jakož i pozáruční podpora této nové výcvikové platformy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.