Atmosféra zhoustla, ale nic se nestalo, zůstává v klidu šéf Úřadu práce

03.01.2012 19:29 | Zprávy

Antikonfliktní týmy, které v úterý pomáhaly na Úřadech práce, kde si lidé začali chodit pro dávky, zasahovat nemusely. Generální ředitel Úřadu práce ČR Jiří Kubeša tvrdí, že týmy byly pouze prevenční řešení, protože úřady chtěly být připraveny.

Atmosféra zhoustla, ale nic se nestalo, zůstává v klidu šéf Úřadu práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Zřízení antikonfliktních týmů byla především prevence, připustil pověřený generální ředitel Úřadu práce České republiky Jiří Kubeša v pořadu Interview ČT24. “To, že někde visí evakuační plán neznamená, že čekáme evakuaci, chtěli jsme být připraveni,“ řekl Kubeša.

Atmosféra přitvrdila, ale konflikt nenastal

Generální ředitel Úřadu práce České republiky připustil, že atmosféra na místech, kde se vydávají sociální dávky, přituhla, ale nic se podlě něho nestalo. “Dnešní opatření bylo připraveno pro první den, kdy jsme na nápor klientů chtěli být připraveni, ale nebylo potřeba týmy použít,“ řekl Kubeša.

Ten také prohlásil, že opatření není trvalé. “Naprosto zbytečné bylo, že týmy čekaly hodinu před otvíračkou v Olomouci před úřadem,“ prohlásil generální ředitel ÚP.

Povinná veřejná služba

Nejvýraznější změnou, která by mohla u některých lidí vystupňovat agresivitu, je třeba povinná veřejná služba. Nezaměstnaní za práci pro obec, třeba úklid chodníků, dosud dostávali příplatek. Nyní budou pracovat zadarmo a ještě mohou přijít o dávky, pokud nad prací ohrnou nos. Tato novinka se zatím dotkne jen těch, kteří jsou nezaměstnaní déle než rok. Netýká se ani rodičů pečujících o malé děti, zdravotně nezpůsobilých či lidí na rekvalifikaci.

“Stát se dobře o nezaměstnané stará, platí sociální a zdravotní, hlavním významem povinné veřejné služby je obnovit pracovní návyky,“ vysvětloval Kubeša s tím, že tato práce není urážlivá a rozsah je široký od práce v knihovně, péče o tělesně postižené aj. “Není to tak, že by vysokoškolák musel jít zametat ulice,“ dodal.

Vše na jednom místě

Zřízení nového „Superúřadu“ považuje Kubera za výhodu ve všech směrech.“ Je to úspora pro uchazeče i úřady, protože na jednom místě se budou vyplácet všechny dávky.“

Kubeša nemá obavu, že systém bude zavádět do propasti chudoby: “Ne, adresný systém jen zefektivní situaci a sociální sítí nikdo nepropadne, pokud se vyhýbá evidenci úřadu.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nip

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další vzpoura v ODS: „Usnesení. Vyzýváme Petra Fialu...“

8:55 Další vzpoura v ODS: „Usnesení. Vyzýváme Petra Fialu...“

Koalice SPOLU, koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL 28. října 2024 podepsala další spolupráci pro volby do …