Profesor Jaroslav Flegr patří ke stálicím, pokud jde o různá varování před koronavirem. Nedávno se vyjadřoval k tématu, které v české společnosti rezonuje, totiž k protilátkám, které skýtají ochranu před virem. „Hladiny protilátek o imunitě proti covidu moc neřeknou, důležité jsou paměťové B buňky. Klidně je můžeme měřit, ale pozor, sídlí v kostní dřeni… Test není levný, ale zájemcům bych ho dělal zdarma – když se na oplátku nechají zařadit do registru dárců kostní dřeně,“ navrhoval evoluční biolog.
V tomto ovšem narazil na hematologa, profesora Lukáše Smoleje. Smolej je zástupce přednosty pro vědu ve Fakultní nemocnici Hradec Králové na čtvrté interní hematologické klinice. A s Flegrem rozhodně nesouhlasil. „Až na to, že tvrdíte úplný nesmysl. Paměťové B lymfocyty samozřejmě cirkulují běžně v obvodové krvi,“ sdělil mu hematolog. „Bohužel, podobně tomu je u řady dalších výroků, kde ‚střílíte od boku‘,“ poznamenal ještě.
Az na to, ze tvrdite uplny nesmysl. Pametove B lymfo samozrejme cirkuluji bezne v obvodove krvi. Bohuzel podobne tomu je u rady dalsich vyroku, kde “strilite od boku”.
— Lukáš Smolej (@LukasSmolej) July 29, 2021
„Imunologii už hezkých pár let aktivně nedělám, nicméně stále ještě nejspíš platí, že pro dlouhodobou humorální imunitu odpovídají LLPC (long lived plasma cells) sídlící v kostní dřeni a možná ve slezině. Jestli to už neplatí, tak mi dejte citaci,“ vyzýval hematologa. „Za dlouhodobou imunitu zodpovídají memory B cells (paměťové buňky typu B – pozn. red.). Nechápu, proč do toho najednou začínáte plést plazmatické buňky, které jsou něco poněkud jiného, než B-lymfocyty, to se snad shodneme. Stačí se podívat do kterékoliv učebnice imunologie, na Wikipedii atd.,“ namítal mu na to hematolog.
Za dlouhodobou imunitu zodpovídají memory B cells. Nechápu, proč do toho najednou začínáte plést plazmatické buňky, které jsou něco poněkud jiného, než B-lymfocyty, to se snad shodneme. Stačí se podívat do kterékoliv učebnice imunologie, na Wikipedii atd.
— Lukáš Smolej (@LukasSmolej) July 29, 2021
A Flegr se slovy „odtud vítr vane“ hematologa odkázal na blíže nespecifikovanou odbornou literaturu. Což Smolej považoval za důkaz, že diskuse skončila. „Plazmatické bb vs. lymfocyty rozezná i student medicíny. Memory B cells prostě v krvi cirkulují, LLPC je něco zcela jiného. Omyl nejste schopen uznat, tak si dál šiřte svoje moudra,“ nabádal Flegra s ironickým palcem nahoru hematolog.
OK, v diskusi zjevne nema cenu pokracovat. Plazmaticke bb vs. lymfocyty rozezna i student mediciny. Memory B cells proste v krvi cirkuluji, LLPC je neco zcela jineho. Omyl nejste schopen uznat, tak si dal sirte svoje moudra. Palec nahoru.
— Lukáš Smolej (@LukasSmolej) July 30, 2021
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.