V Libyi dál zuří občanská válka. Na západě země sídlí vláda, kterou uznává OSN, ale z východu se blíží Khalifa Haftar, muž vedoucí ozbrojené jednotky. Země rozhodně nemá vládu, jež má pod kontrolou celé své území. Malta, která nyní předsedá Evropské unii, chce přesto uzavřít dohodu o vracení běženců právě do Libye. Podobnou dohodu má EU i s Tureckem a tato dohoda skutečně funguje.
„Množství lidí přicházejících přes Středozemní moře dosáhne na jaře rekordních výšek,“ varoval další členské země EU maltský premiér Joseph Muscat. Malta v tomto pololetí předsedá Evropské unii. „Můžeme se pokusit připravit se na to už teď, nebo počkáme, až nás to dožene v dubnu či v květnu. A nějaké dohody dosáhneme v té době,“ dodal premiér. Jeho slova přinesl server Business Insider, jenž se odvolával i na agenturu AP.
Celý článek v angličtině naleznete zde.
Většina migrantů, kteří dorazí ze severní Afriky do Evropy, jsou migranti ekonomičtí, kteří prakticky nemohou doufat, že v Evropě získají azyl. Přesto je otázkou, zda se podaří se severoafrickými státy uzavřít podobnou dohodu jako s Tureckem. Nejvíc migrantů přichází z Egypta a z Libye. EU může jen stěží doufat, že s Libyí v jejím aktuálním stavu tuto dohodu uzavře. V případě Egypta jsou naděje na dohodu větší. Turecko se od EU dočkalo finanční podpory za zadržování migrantů a Egypt může přistoupit na podobnou dohodu.
„Egypt je země, s níž lze dojít k jakési dohodě,“ uvedl maltský ministr zahraničí George Vella. „V této zemi do jisté míry panuje stabilita, zdejší vláda by mohla mít na dohodě zájem, protože se sama potýká s problémy s migrací,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp